Media education in Kazakh secondary schools and the role media products in foreign language learning
Kazak orta okullarındaki medya eğitimi ve yabancı dil eğitimindeki medya ürünlerinin rolü
- Tez No: 262818
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR NACAR LOGİE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Medya artık herkes tarafından kolayca erişilebilir görünmektedir. Özellikle bu anlamda, daha fazla sosyal bilinç sahibi yeni bir nesil olarak genç nüfus, daha demokratik görüşlüdür. Bu değişim ortamında bilgiyi yanlış algılama olgusu oldukça yaygındır. Bu olgular göz önünde bulundurulduğunda medya içeriğini analiz ve değerlendirme eksikliği özellikle Kazak okullarında kendini hissettirmektedir. Bu zamana kadar gelişmiş olan ülkeler başarıyla medya eğitimini uygulayabildi fakat, bu konuda, Kazakistan medya eğitiminin müfredata dahil edilmesini henüz meydana getirmediği görülmektedir.Bu anlamda, çalışmamızdaki amaç, medya eğitimi elementlerinin bulunması gerekliliklerini irdelemek ve Kazakistan'nın Güney Ilindeki (Çimkent) okullarında yabancı dil eğitimine medya eğitimini giriştirme modellerini sunmaktadır.Ayrıca, Kazakistan'ın bu günlerdeki medya gelişiminin durumu, eğitim sistemindeki ilerlemeler ve stratejileri bilgileriyle sağlamaktadır.Bu çalışma sonucunda, medya ürünlerinin yabancı dil eğitimi derslerinde gençlerin eleştirel düşünme yeteneğini geliştirmesini sağlamasındaki yararları ve medya teknolojilerinin sunduğu olasılıkları ortaya çıkmıştır. Ayrıca, öğretmenlere yapılan anket çalışması sonucunda medya eğitimi teriminin açıklaması verilmektedir ve medya eğitimini intgre etme yolları önerilmektedir. Öğrencilere yapılan diğer anket çalısması sonucunda ise okul dışında medyayı kullanma ortalama oranı belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
The media is now easily accessible to everyone and the youth is creating a new generation which is socially more aware and democratic. In the midst of this change the misinterpretation of information is quite remarkable. Accordingly, the proper analysis and evaluation of media content in Kazakh schools seem to be in deficiency. A lot of countries have successfully implemented media education by this time, while Kazakhstan has not yet integrated it up to the present time.This present research paper aims to accentuate the significance of media education in language learning and provide with the models of teaching media education as an integrated part of subjects in secondary schools in South Kazakhstan (Shymkent). Moreover, among the many factors educational, economic and social sizes of Kazakhstan are examined.In terms of writing present research paper were revealed, uses of media products in improving critical thinking ability and the possibilities which media technologies can offer to foreign language learning. In the result of surveys conducted on teachers to define the terms of media education and ways of integrating it, some affordable suggestions for future reference are offered. Another survey, conducted on the learners, gives data about the average range of media usage outside the school environment.