Sovyetler Birliği'nin iç ve dış politikasında beden terbiyesi ve sporun rolü (1917-1940)
The role of physical culture and sport in internal and foreign politics of Soviet Union (1917-1940)
- Tez No: 262819
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER AKTÜKÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Uluslararası İlişkiler, Education and Training, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu tezin kapsamında Sovyetler Birliği'nin 1917-1940 dönemi arasında yürüttüğü iç ve dış siyasetinde beden terbiyesi ve sporun rolü araştırıldı. Sovyet beden terbiyesi ve spor sisteminin teoride sosyalizm inşasının bir parçası haline dönüştürülme süreci; uygulamada SSCB'nin iç kalkınma sürecinde ve askeri kuvvetlerinin oluşturulmasındaki rolü; dış politikada uluslararası spor ilişkileri üzerinden yürütülen SSCB'nin devrimci siyaseti, sosyalist düzenin propagandası ve diplomasi aracı olarak kullanımı incelendi ve analiz edildi.Araştırma esnasında modern kaynakların yanında 1917-1940 dönemine ilişkin eserler ve süreli yayınlar kullanıldı. Ayrıca birincil kaynaklara ulaşılmaya çalışıldı, tezin hazırlanması esnasında Rus devlet arşivlerinin belgelerinden de faydalanıldı.
Özet (Çeviri)
The role of physical culture and sport in the Sovyet internal and foreign politics in the period of 1917-1940 was researched in the frame of this thesis.The process of converting Sovyet physical culture and sport system to the part of Socialism building in theory; usage of Sovyet physical culture and sport system in practice in the process of internal development and creating of armed forces; usage of Sovyet physical culture and sport system in foreign policy as promoting of revolutionary policy, propaganda of Socialist regime through the international sport relations, using them as an instrument of diplomacy were researhed and analysed.In the process of research beside the modern sources books, compositions and periodical issues concernig the period of 1917-1940 were used. Also I tried to reach to the primary sources, some documents from Russian state archives were used in the dissertation.