The health right of refugees in Turkey
Türkiye'deki mültecilerin sağlık hakkı
- Tez No: 262842
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYKAN ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı Türkiye'de yerleşik mültecilerin sağlık hakkına erişimlerini incelemektir. Mültecilerin mevcut sağlık hizmetlerine erişimi konusunda ciddi sıkıntılar söz konusudur ve mültecilerin ihtiyaçlarını karşılaması için tasarlanan özel sağlık hizmetleri bulunmamaktadır. Mültecilerin yerleştirildiği bir şehirde alan araştırması yapılarak, mültecilerin sağlık hizmetlerine erişimi ile ilgilli sorunlar araştırılmıştır. Niteliksel araştırma tasarımı ile bu çalışma sağlık çalışanları, mülteciler ile çalışan sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve mülteciler ile derinlemesine görüşmeler yaparak mültecilerin sağlık hizmetlerine erişimi ile ilgili sorunları ve sağlık çalışanları ile mülteciler arasındaki klinik karşılaşmanın dinamiklerini anlamaya çalışmıştır. Çalışma sonucunda mültecilerin yeterli ve uygun sağlık hizmetlerine erişemedikleri ve sağlık hakkına erişim temel haklarının uygulamada hayata geçirilemediği bulunmuştur. Bunun yanı sıra, sağlık hizmetlerinin sunulmasında, profesyonel tercümanların bulunmayışı ve mülteciler hakkında sağlık çalışanları arasında yaygın önyargılar gibi bazı sorunlar olduğu belirlenmiştir. Sağlık hizmetleri ve sağlık sigortası hakkındaki mevzuat bütün sığınmacıları kapsayacak ve mültecilere ülkeye girişlerinde kapsamlı sağlık muayeneleri yapılması ve travma ve psikolojik danışmanlık hizmetleri verilmesi gibi özel sağlık hizmetlerinin sunulmasını sağlayacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to analyze the access of refugees to the right of health in Turkey. There are significant problems in the access of refugees to the available health services and there are no special health services designed to meet the needs of the refugees. Through field research in a city where refugees are settled, the problems related with the access to health services by refugees were examined. In a qualitative study design, this piece of research involved in depth interviews with health professionals, representatives of the NGOs working with refugees and refugees to understand the problems associated with the access of refugees to health services and the dynamics of the clinical encounter between the health professionals and refugees. The study has found that refugees cannot reach sufficient and appropriate health services in Turkey and their fundamental right of access to the right to health is not realized in practice. Moreover, it was found that the provision of health services is riddled with many difficulties, such as the lack of professional translators, the stereotypes common among health professionals about refugees. The legislation about health services and health insurance should be revised in a way to cover all asylum-seekers and to provide special health services for refugees such as comprehensive medical screenings on arrival and trauma and psychological counseling.