Bir toplumsal tip olarak 'Tutunamayan'ın popüler romanlarda izini sürmek
Tracing 'The disconnected' as a social type in popular novels
- Tez No: 553743
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GÖZE ORHON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, İletişim Bilimleri, Sociology, Turkish Language and Literature, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Tutunamayanlar kanonik hale gelmesiyle ve kendinden sonraki romanlara ilham vermesiyle Türk Edebiyatı'nın köşe taşı haline gelmiş bir eserdir. Bu çalışmada,“toplumsal tip”kavramının kökleri tarihsel bir biçimde incelenmiş, Tutunamayanlar adlı romanın neden 70'lerde değil de, 80'lerden sonra tutulduğu Pierre Bourdieu'nun kavramlarından yararlanarak tarihsel-sosyolojik bir şekilde incelenmiş, 70'lerdeki toplumsal iklimin 80'lerden sonra nasıl değiştiği araştırılmış, bu değişimin okur, yazar, yayıncı, eleştirmen olan edebi alanın failleriyle rabıtası kurulmuş, Tutunamayanlar kitabı ve literatürden faydalanılarak 'Tutunamayan' adlı – Richard Rorty'den yararlanılarak“ironi”, Svetlana Boym'dan yararlanılarak“nostalji”, Gilles Deleuze'den yararlanılarak“hınç”örüntüleri saptanmış olan – bir toplumsal tip tespit edilmiş, bu toplumsal tipin 2000 sonrası Türk Edebiyatı'nda yer alan ve popüler anlatılar olmalarıyla günümüzün toplumsal iklimini anlamak açısından önemli olan, Oğullar Ve Rencide Ruhlar, Erken Kaybedenler, Müptezeller, Piç, Tol, Kan ve Gül, Bizim Büyük Çaresizliğimiz, Barbarın Kahkahası adlı romanlardaki görünümleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Disconnected as a canonical text in Turkish literature can be considered to be an inspirational novel which made an impact on subsequent literature. In this study, roots of“social type”concept were examined historically: the question why the novel The Disconnected had become more influential in the 80s rather than the 70s was answered through historical and socioligical analysis by employing Pierre Bourdieu's concepts; How the social climate had changed after the 80s was also investigated, and this discussion is related the subjects of literary field such as audience, author, critic, and publisher; Drawing on the novel The Disconnected and the secondary literature, a social type that is called“The Disconnected”and the common patterns of this social type being“irony”as discussed by Richard Rorty,“nostalgia”as conceptualized by Svetlana Boym and“resentment”examined by Gilles Deleuze were identified. Novels of post 2000s Turkish Literature which are considered to be popular narratives providing clues about the current social climate are examined.