Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde görev odaklılık üzerine uygulamalı bir çalışma
An applicable study on task based teaching in teaching Turkish as a foreign language
- Tez No: 262931
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİNNUR ERİŞKON CANGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışmanın amacı, yabancı dil olarak Türkçe öğretimi alanında daha çağdaş ve etkili uygulamalar yapılabilmesi için Avrupa Dilleri İçin Ortak Başvuru Metni içerisinde yer alan görev odaklılığın daha iyi tanınmasını ve uygulamaya dönük çalışmalara temel oluşturmasını sağlamaktır. Bu çerçevede görev odaklılık, kuramsal dayanaklarından, kavramsal ve uygulama boyutuna kadar çok çeşitli yönleriyle ele alınmıştır. Böylece görev odaklılığın yabancı dil olarak Türkçe öğretimi için daha anlaşılır olmasına çalışılmıştır ve bu çerçevede yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde temel düzeydeki (A1 A2) kullanıcılar için hazırlanmış basılı son ders kitabı olan Yeni Hitit Yabancılar İçin Türkçe 1 ders kitabının başlangıç ve birinci alt ünitelerinde yer alan etkinliklerin görev kapsamında olup olmadıkları incelenmiştir. Araştırma bulguları `görev' niteliği taşıyan çalışmaların yeterli düzeyde olmadığını göstermiştir. Bu nedenle bu ünitelerdeki konu başlıklarına bağlı kalınarak, kitabın hedef kitlesi olan temel kullanıcılara yönelik görev odaklılığa göre hazırlanmış öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to provide to become well-known of the ?task based? concept which is in the Common European Framework of Reference for Languages and to become base for the application studies in Teaching Turkish as a foreign language field to make more contemporary and effective applications. In this framework, ?task based? is handled in various aspects from theoretical bases to conceptual and application extent. Thus, it is tried to be more comprehensible for teaching Turkish as a foreign language field and in this context it is investigated whether the activities in the introduction and first sub parts of units of ?Yeni Hitit Yabancılar İçin Türkçe 1? last printed course book which is prepared for the learners Turkish as a foreign language for the basic users (A1 A2) are task based or not. Findings of the research show that the studies defined as ?task based? are not in the enough level. For that reason, by sticking to the topics in the units, some suggestions prepared for the task based are presented to the target learners of the book.