The postmodern existentail crisis in Douglas Coupland's Generation X
Douglas Coupland'ın Generation X'inde postmodern varoluşsal kriz
- Tez No: 262932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN SÖZALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Douglas Coupland, postmodern Amerikan toplumunu hâkimiyeti altına almış olan kitle-kültürü, metalaşma ve tüketimciliğin olumsuz etkilerinden mustarip olan bireylerin düştüğü çıkmazı betimleyen çağdaş bir Amerikalı yazardır. Üslupları ?Boş Edebiyat? diye nitelendirilen yazarlar grubunun bir parçası olarak, 90'lı yılların X kuşağını oluşturan genç karakterlerin hikâyeleri aracılığıyla bu çıkmazdan kaynaklanan var oluşsal krize odaklanmaktadır. Bu çalışma Coupland'ın Generation X [X Kuşağı] adlı ilk romanını mercek altına almakta ve bu krizin nedenlerini Marksist edebiyat teorilerinin ışığı altında göstermeyi amaçlamaktadır. Marksist teorinin ekonomik yapı ve edebi üretim arasında kurduğu bağlantıya sadık kalınarak, Coupland'ın metni üretildiği ekonomik koşullar bağlamında analiz edilmektedir. Dolayısıyla, postmodern kültürde görülen ve Coupland'ın metninde yansıttığı felaketlerden geç kapitalizmin sorumlu olduğu öne sürülmektedir. Geç kapitalizmin metinde anlatısal boşluklar olarak var olan ideolojik yansımalarını açığa çıkarmak için bu tezde Althusserci bir yöntem kullanılmakta ve Douglas Coupland'ın postmodern var oluşsal krizi betimleyerek geç kapitalizmin dinamiklerine bir eleştiri yönelttiği sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Douglas Coupland is a contemporary American writer who depicts the predicament of individuals suffering from the negative effects of mass-culture, commodization and consumerism that dominate the postmodern American society. As a member of Blank fiction writers, he focuses on the existential crisis stemming from this predicament through his portrayal of young characters that constitute the generation X of 90?s. This study focuses on his first novel titled Generation X and aims to show the reasons of this crisis under the light of Marxist literary theories. True to the Marxist conception of the relationship between economical structure and literary production, Coupland?s text is analyzed within the economical conditions in which it is produced. Therefore it is argued that the dynamics of late capitalism is responsible for the calamities seen in postmodern culture and reflected in Coupland?s text. This dissertation uses an Althusserian method to lay bare the ideological manifestations of late capitalism present as narrative gaps in the text and it is concluded that Douglas Coupland levels a criticism against the dynamics of late capitalism through his portrayal of the postmodern existential crisis.