Sociological analysis of new trends in vocational education and training (VET) in Turkey
Türkiye?deki mesleki eğitim ve öğretimdeki yeni yaklaşımların sosyolojik analizi
- Tez No: 262934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KALAYCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı, mevcut işgücü piyasasında ve üretim süreçlerinde yaşanan dönüşüm ile Türkiye'deki mesleki ve teknik eğitim sistemi arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Çalışma, bu dönüşümün birey ve toplum üzerindeki etkisini yansıtmaktadır. Araştırma, sosyal paydaşlarla yapılan derinlemesine görüşmelere dayanmkatadır. Çalışma, işin örgütlenme biçimindeki esnekleşmeye uyumluluk göstermek üzere benimsenen yeni meslekçi eğitim anlayışının Türkiye'deki mesleki ve teknik eğitimine yansımasına değinmektedir. Çalışma ayrıca söz konusu yaklaşımın, hayat boyu öğrenme, istihdam edilebilirlik ve esneklik gibi üç ana söylem etrafında nasıl şekillendirilmeye çalışıldığını göstermektedir. Sonuç olarak araştırma, Türkiye'deki mesleki eğitimde yaşanan dönüşümün söylem bazında olduğunu geçmişten bugüne süregelen insan kaynaklarının ekonominin ihtiyaçları uygun olarak geliştirilmesi yönündeki hâkim görüşe dayandığını ortaya koymaktadır. Ayrıca bu sürecin, yeni melseki eğitim sisteminden beklenenin aksine geleceğe dair endişeli, korkan ve kendini güvensiz hisseden bireyler yetiştirebileceği ve dolayısıyla, yoksunluk ve sosyal dışlanmanın yaşanabileceği fikri üzerinde durmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to put forth the relationship between the transformation of the labor market and the production process and the vocational education and training in Turkey. The Study will reflect the effects of transformation on the individual and society. The research is conducted through interviews with social partners. The study touches upon the reflection of the understanding of new vocationalism adopted in line with the flexibilisation in the organization of work on the vocational and technical education in Turkey. It tries to explain how this new educational approach is shaped on the basis of the main three discourses such as lifelong learning, employability and flexibility. Consequently, the research focuses on the idea that transformation of vocational education and training in Turkey has occurred at discursive level and also based upon the prevailing opinion on the necessity of developing human resources in compliance with the needs of the economy; that the transformation process. Contrary to expectations of the new vocational education and training system, it produces individual who feel themselves anxious and uncertain about the future, fear and feel in insecure, and accordingly, experiences deprivation and social exclusion.