Approach of international organizations in relation to education, development and empowerment: ÇATOM as an example
Eğitim, kalkınma ve gelişme bağlamında uluslararası örgütlerin yaklaşımı: ÇATOM örneği
- Tez No: 262935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL KİBAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez eğitim, kalkınma ve gelişme bağlamında uluslararası örgütlerin yaklaşımını ve aynı noktada bu örgütlerin rolünü tanımlamayı ve analiz etmeyi hedeflemektedir. Çalışma, uluslararası örgütlerin kalkınma söylemine dayanarak eğitim alanındaki varlıklarını ve özellikle bu varlığın yürütülen proje ve programlardaki hedef grupları üzerindeki etkilerini anlamaya çalışırken, Türkiye'nin güneydoğusundaki Çok Amaçlı Toplum Merkezleri'ni (ÇATOMs) incelemektedir. Tez, bir taraftan, ÇATOM projesinin, uluslararası örgütlerin `kalkınma için eğitim' fikrinin kurumsallaşmasında ve bu fikirle ilgili kendi söylemlerinin standartlaşması ve yayılmasındaki rolüne yönelik literatürdeki analizleri desteklediğini belirlemektedir. Diğer taraftan ise, ÇATOM'ların, uluslararası örgütler tarafından desteklenen bir proje olarak, katılımcılar üzerinde ekonomik etkileri bakımından oldukça kısıtlı ama anlamlı sonuçlar ortaya çıkardığını, ancak daha önemli olarak, projeden yararlananların günlük hayatlarında niteliksel anlamda değişiklikler yarattığını ve bunun belki uzun vadede bölgenin sosyal dönüşümüne katkı sağlayabileceğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is meant to describe and analyze approach of international organizations in relation to education, development and empowerment as well as their role at the intersection of these three concepts. In its attempt to understand the nature of international involvement in education with a development discourse and particularly to see the effects of this involvement on the target groups of the projects and programs, the thesis explores Multi-Purpose Community Centers (ÇATOMs) in Turkey?s southeast. The thesis identifies, on the one hand, that the ÇATOM project supports the analyses in the literature regarding the role of international organizations in the institutionalization of the idea of `education for development? and in the standardization and dissemination of their own discourses about this idea. On the other hand, the current work proposes that ÇATOMs as a project supported by international organizations have produced rather limited but meaningful outcomes in terms of its economic effects on the participants; however, more importantly, it has also created qualitative changes on the daily life of the beneficiaries, which may contribute to social transformation of the region in the long term.