Investigating pre-service science teachers' epistemological beliefs in the domain of environment through comparing with other domains
Fen bilgisi öğretmen adaylarının çevre alanı hakkında sahip oldukları kişisel epistemolojik inançlarının diğer alanlarla karşılaştırılarak incelenmesi
- Tez No: 262933
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL YILMAZ TÜZÜN, YRD. DOÇ. DR. GAYE TEKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışmanın ana amacı; fen bilgisi öğretmen adaylarının bilginin ve öğrenmenin doğası hakkında çevre alanında sahip oldukları epistemolojik inançları biyoloji, fizik, kimya ve matematik alanları ile kıyaslayarak belirlemektir.Bu çalışmaya toplamda 12 fen bilgisi öğretmen adayı gönüllü olarak katılmıştır. Bu çalışmanın örneklemini, Ankara'daki bir devlet üniversitesinin ?Fen ve Çevre Eğitiminde Laboratuar Uygulamaları? adlı seçmeli dersine 2008-2009 bahar döneminde kayıt yaptıran 12 son sınıf ilköğretim fen bilgisi öğretmen adayı oluşturmaktadır. Bu çalışmadaki temel verileri toplamak için Schommer-Aikins (2008) tarafından geliştirilmiş yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. Bu çalışmanın verileri, betimleyici analizler ve Miles ve Huberman yaklaşımıyla analiz edilmiştir.Bu çalışmanın veri analizleri epistemolojik inançların beş boyutu doğrultusunda sunulmaktadır. Her şeyi bilen otorite ile ilgili analizler, fen bilgisi öğretmen adaylarının çevre alanındaki uzmanlara daha az güvendiğini, çevre bilgisinin edinilmesinde yaygın eğitime daha çok önem verdiklerini ve çevre bilgisinin doğrulanmasında daha çok doğrudan gözlemlerin olduğunu düşündüklerini göstermektedir. Bilginin değişmezliği ile ilgili analizler, fen bilgisi öğretmen adaylarının çevre bilgisini daha değişken olarak anladıklarını ortaya koymaktadır. Bilginin yapısı ile ilgili analizler, fen bilgisi öğretmen adaylarının çevre bilgisini karmaşık olarak düşündüklerini göstermektedir. Öğrenmenin kontrolü ile ilgili analizler, fen bilgisi öğretmen adaylarının öğrenme yeteneğinin büyük bir kısmının, çevre alanında daha çok sonradan elde edilebileceğini göstermektedir. Öğrenmenin hızı ile ilgili analizler, fen bilgisi öğretmen adaylarının öğrenmenin birçoğunun çevre alanında daha az zaman alacağını düşündüklerini ortaya koymaktadır.Bu çalışma, epistemolojik inançların çok boyutlu ve alan odaklı olduğunu gösteren kanıtlar sunmaktadır. Buna ek olarak, çevre bilgisı ve öğrenmesinin doğasının da çevre eğitiminde vurgulanması gereken önemli bir husus olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to determine preservice science teachers? (PSTs) epistemological beliefs regarding the nature of knowledge and learning in the domain of environment through comparing with the domains of biology, physics, chemistry, and mathematics.A total of 12 PSTs voluntarily participated in the study. The sample of this study was consisted of senior elementary PSTs who registered for an elective course titled ?Laboratory Applications in Science and Environmental Education? in the fall semester of 2008-2009 at a public university, in Ankara. The major data of this study was collected by using a semi-structured interview protocol, developed by Schommer-Aikins (2008). The data of this study were analyzed through descriptive statistics and Miles and Huberman approach (1994).The data analyses of this study were presented along with five dimensions of epistemological beliefs. The analysis of omniscient authority indicated that the PSTs less trust in environmental experts? opinions, give more importance to informal education in the acquisition of environmental knowledge, and believe that environmental knowledge is justified more on the basis of direct observation. The analysis of stability of knowledge revealed that the PSTs conceived of environmental knowledge as more uncertain. The analysis of structure of knowledge pointed out that the PSTs consider environmental knowledge as more complex. The analysis of control of learning revealed that the PSTs believe that the large percentage of ability to learn can be acquired after the birth more in environment. The analysis of speed of learning indicated that the PSTs believe that much of learning takes less time in the domain of environment.This study provided evidence that epistemological beliefs are multidimensional and domain-specific. Moreover, this study highlighted that the nature of environmental knowledge and learning are also an important issue to be addressed in environmental education.