Cumhuriyet Dönemi mizah dergilerinden Akbaba'da edebiyat ve karikatür ilişkisi
Relationship between literature and caricature in Akbaba, a humour magazine in Republic Period
  1. Tez No: 262954
  2. Yazar: PELİN GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. FATİH ANDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 471
Özet
Akbaba dergisinde karikatür ve edebiyat ilişkisinin incelenmesi bu çalışmanın amacını teşkil etmektedir.Çalışmanın sağlam bir zemine oturtulması açısından ayrı bölümler halinde karikatürün tarihi ve Türk basınında karikatür ve edebiyat ilişkisine de değinilmiştir.Karikatür ve edebiyatın uzun yıllardan beri süregelen bir temas halinde bulundukları dikkate alınacak olursa, bu iki nevi arasındaki ilişkinin derecesi bakımından organik bir bağıntıdan bahsetmek mümkündür. İncelediğimiz yayın, bu bağın en sıkı ve yoğun olarak yaşandığı örneklerinden biridir. Dergi seneler boyunca sözün ustası edebiyatçılarla, çizginin ustası karikatüristlere ev sahipliği yapmıştır. Bu bakımdan karikatür ve edebiyatın yolu Akbaba'da kesişir.Araştırmamızın belkemiğini oluşturan karikatürlerden hareketle çizerlerin edebiyattan hangi surette istifade ettiklerinin tespitini yapmak üzere, Akbaba dergisinde yayımlanan karikatürlerin arasından konuyla alakalı bulunanlar ayıklanarak bir tasnife tabi tutulmuş ve tek tek yorumlama yoluna gidilmiştir.Karikatürlerde JPEG (.jpeg) formatı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Study on relation between caricature and literature in Akbaba Magazine constitutes the purpose of this thesis.In order to locate the study on a firm ground, history of caricature and relation between caricature and literature are referred under separate chapters.Considering caricature and literature have been in contact for over long years, it is possible to mention an organic link between these two types based on the relation properties. The magazine we examined is one of the examples in which this relation is rendered in closest and most intense sense. The magazine hosted competent litterateurs and caricaturists, masters of drawing for long years. Thus, the way of caricature and literature comes across in Akbaba.Based on the caricatures, which make up the ground for our study, caricatures that are closely related to the subject are selected, classified and identically interpreted among hundreds that are published in Akbaba Magazine in order to determine and establish in which sense the caricaturists made use of literature.