Türkiye'de konut yatırımları ve finansman yöntemleri
Housing investment and financing methods in Turkey
  1. Tez No: 262985
  2. Yazar: NURAY KIRIK KALAFAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Çalışmada konutun, konut yatırımlarının ve konut finansmanının ülke ekonomisi içindeki yeri ve rolü ele alınmıştır. Öncelikle geniş bir şekilde konut tanımı, yatırım ve konut yatırımı kavramı, finansman yöntemleri sonra da tarihsel süreç içerisinde Dünya ve Türkiye'de konut yatırımlarının ve finansman yöntemlerinin gelişimi incelenmektedir. Son olarak da 2007 de ABD'de mortgage krizi olarak başlayıp likidite krizine dönüşerek dünyayı saran 2008 ekonomik krizi, 2009 yılı itibariyle konut ve konut finansman yöntemlerinin ne şekilde işlediği, konut yatırımları ve Türkiye ekonomisine katkısı güncel verilerle ele alınmaktadır. Konut finansman yöntemleri açısından Türkiye'ye tam anlamıyla uygun bir yöntem mevcut değildir. Her ne kadar konut finansman yönteminin kurumsallaşması amacıyla çalışmalar yapılmışsa da bunlar başarıya ulaşamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the housing, housing investment and housing finance in the country?s economy has taken place and role. First, a broad definition of the housing investment and housing investment concepts, financing methods, then the world and in Turkey in the historical process of development of housing investment and financing methods are examined. Finally, in 2007 in the U.S. mortgage crisis began as the liquidity crisis surrounding the world into 2008 economic crisis, since the year 2009 housing and housing finance methods how to operate, housing investment and its contribution to Turkey?s economy with the current data are discussed. Housing Finance in Turkey in terms of methods available is not fully suited. Although the method of housing finance has been made in institutionalizing the work order they could not succeed.