Türkiye'de yerel yönetimler ve demokratikleşme sürecine etkisi
Local governments in Turkey and their effects on the democratization process
- Tez No: 262998
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, öncelikle demokrasi kavramı ve yerel yönetim türleri üzerinde durulmuştur. Yerel yönetim türleri olan belediyeler, il özel idareleri ve köylerin tanımlamaları yapılarak, demokrasi ve demokrasi kuramının genel nitelikleri, modern temsili demokrasinin siyasi kurumları ve yerel demokrasi konuları işlenmiştir.İkinci bölümde, Türkiye'de yerel yönetimlerin dönemler halinde gelişimi anlatılmıştır. Cumhuriyet öncesi batılı anlamda ilk kurulan belediyeden başlanarak belediyeler, il özel idareleri ve köylerin nasıl kuruldukları, organları, görevleri, imtiyazları, mali kaynakları ve idari vesayet konuları, Cumhuriyet öncesi dönemi, 1923-1960 dönemi, 1960-1981 dönemi, 1982-2004 dönemi ve 2005- sonrası dönemi olmak üzere yerel yönetimlerin Türkiye'deki tarihsel süreçte değerlendirilmesi anlatılmıştır.Çalışma temel olarak demokrasinin yaygınlaşmasında yerel yönetimlerin rolüne üçüncü bölümde odaklanmıştır. Bu çerçevede yine yukarıda belirtilen dönemler halinde yerel yönetimlerin, demokrasinin halka yayılmasında rolleri açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of democracy and the types of local governments are explained first and foremost. The subjects of democracy, general quailities of democracy theory, political organizations of modern representative democracy are explained by making descriptions of local governments such as municipalities, special provincial administrations and villages.In the second part, the development of local governments is explained period by period. The assessment of local governments in Turkey is explained regarding the first municipality having been established in a western style, special provincial administrations, municipalities villages and their establisments, organs, duties, concessions, financial sources and administrative tutelage issues, the period of Pre-Turkish Republic, the period of 1923-1960, the period of 1960-1981, the period of 1982-2004 and the period after 2005.This study mainly focuses on the role of local governments, in the proliferation of democracy. Within this frame, the roles of local governments in making democracy widespread among public are explained in the light of periods mentioned above.