Imagining Turkey in a re(de)territorialized world: Turkey, the Orient and the Occident
Yeniden ülkeselleşen (bütünselleşen) bir dünyada Türkiye?yi hayal etmek: Türkiye, Şark ve Garp
- Tez No: 263035
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin 11 Eylül sonrası dönemde oluşturulan jeopolitik (jeokültürel) tasavvurlarını eleştirel jeopolitik yaklaşımı temelinde ve merkez (Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği) - çevre (Türkiye) ilişkisi çerçevesinde incelemiştir. Soğuk Savaş döneminde devlet bütünlüğü, bağımsızlık, içeri/dışarı ikilemi ve devlet kimliği gibi görece sabit ve dengeli kavramların küreselleşme ve Sovyetler Birliği'nin çökmesi ile çözülmeye başlaması ile territoryal devletlerden oluşan dünyada eski ülkeselleşmelerde parçalanmalara sebep olmuş ve küresel anlamda bütünleşmeler ortaya çıkarmıştır. Fakat territoryal devletler önceki dönemlerde üretilen kavram, anlatı ve sahneleri kullanarak yeni düşmanlar/diğerleri/sınırlar temelinde yeniden ülkeselleşmelerle devam etmektedirler. 11 Eylül saldırılarının akabinde, ABD ve AB'deki siyasi çevrelerin dünya ve Türkiye jeopolitik tasavvurları temelinde biz/diğerleri ikilemi oluşturma çabaları, Türkiye'nin jeopolitik tasavvurunu değiştirmiştir. Türkiye üzerine oluşturulan söylemleri Türk politika yapıcılarının Türkiye'nin ?stratejik? değerini arttırmayı amaçlayarak ülkeyi medeniyetler arası bir ?köprü? olarak sunduğu karşı söylemi ile karşılaşmıştır. Coğrafyanın dış politikayı belirleyen doğal olarak belirlenmiş bir faktör olmasından ziyade kendine özgü bir güç/bilgi yapısı olduğu göz önünde bulundurularak, bu çalışmada Türkiye'nin jeopolitik (jeokültürel) tasavvurları incelenecek ve bu tasavvurlardaki güç/bilgi ilişkisi ortaya çıkarılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the construction of geopolitical imaginations of Turkey in the post-September 11 era on the basis of critical geopolitics and in the frame of a center (the United States and the European Union)-margin (Turkey) relationship. The dissolving of the relatively stable concepts of the Cold War era by globalization and the demise of the Soviet Union -such as state integrity, sovereignty, inside/outside dichotomy and state identity- has created deterritorialization in the global space of territorial states. However, territorial states have continued to exist via reterritorialization on the basis of new enemies/others/boundaries borrowed from old concepts, narratives and dramas. Following the September 11 attacks, the attempts to construct self/other dichotomy based on the geopolitical imaginations of the globe and Turkey in the US and the EU political circles have changed geopolitical imaginations of Turkey. Their discourses over Turkey have encountered counter-discourse of Turkish policymakers presenting Turkey as a ?bridge? between civilizations to increase the ?strategic? value of Turkey. In this study, taking into consideration the geography as a product of a specific power/knowledge alignment rather than something naturally given to determine foreign policy, the geopolitical (geocultural) imaginations of Turkey are being examined and the power-knowledge relationship is exposed.