The interplay of perceived family factors and personal cognitive factors in predicting physical aggression among urban youth
Algılanan aile değişkenleri ve kişisel bilişsel değişkenlerin etkileşiminin kentlerde yaşayan gençlerin fiziksel saldırganlıklarını yordamadaki rolü
- Tez No: 263034
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP HATİPOĞLU SÜMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 319
Özet
Bu çalışmanın amacı, kişisel bilişsel değişkenlerin (saldırganlıkla ilgili düşünceler, saldırganlığa alternatif davranışlar için öz-yeterlilik ve başarıya verilen değer) algılanan aile değişkenleri (ebeveynin saldırganlığa verdiği destek, ailedeki çatışma, ebeveyn izlemesi) ve fiziksel saldırganlık arasındaki ilişkiye aracılık etmedeki rolünü Ankara'da yaşayan gençler örnekleminde incelemektir. Örneklem seçkisiz örnekleme yöntemi ile seçilmiş 36 ilköğretim okuluna devam eden ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 2443 altıncı, yedinci ve sekizinci sınıf öğrencisini kapsamaktadır. Araştırma için gerekli olan veri Fiziksel Saldırganlık Ölçeği, Saldırganlığı Destekleyen Düşünceler Ölçeği, Saldırganlığa Alternatif Davranışlar için Özyeterlilik Ölçeği, Başarıya Değer Verme Ölçeği, Ana baba-Ergen İlişkileri-İzleme Ölçeği, Saldırganlık için Ebeveyn Desteği Ölçeği, Ailede Çatışma Ölçeği ile toplanmıştır. YEM analizinin sonuçları önerilen modelin hem erkek hem de kız ergen örnekleminden elde edilen verileri yeterli düzeyde açıkladığını ortaya koymuştur. Modelin fiziksel saldırganlığı ne derece açıkladığı incelendiğinde, erkekler için düzenlenen modelin fiziksel saldırganlığa ilişkin varyansın %40'ını, kızlar için düzenlenen modelin ise fiziksel saldırganlığa ilişkin varyansın %48'ini açıkladığı görülmüştür. Genel olarak algılanan aile faktörleri ile kişisel bilişsel faktörler arasındaki anlamlı ilişkiler, algılanan aile faktörleri ile fiziksel saldırganlık arasındaki ilişkiye kişisel bilişsel faktörlerin aracılık (mediate) ettiğini göstermiştir. Ayrıca, kız ve erkek örneklemi için düzenlenen modellerde ilişkilerin etkileşimi ve yordama güçlerinin değişim gösterdiği bulunmuştur. Bulgular problem davranış kuramı (Jessor, 1987) ve sosyal bilgiyi işleme modeli (Huesmann, 1998) temel alınarak oluşturulan fiziksel saldırganlık modelinin elde edilen verilerle belirli bir ölçüde desteklendiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study was to examine personal cognitive variables (adolescents? beliefs supporting aggression, adolescents? self-efficacy for alternatives to aggression, and adolescents? personal value on achievement) as potential mediators of the relationship between perceived family factors (parental support for aggression, family conflict, and parental monitoring) and adolescents physical aggression among Turkish adolescents living in Ankara. Volunteered students (2443 sixth, seventh, and eighth graders) from randomly selected schools (36 primary school) participated in the study. Physical Aggression Scale, Beliefs Supporting Aggression Scale, Self- efficacy for Alternatives to Aggression Scale, Personal Value on Achievement Scale, Parent Adolescent Relationship-Monitoring Scale, Parental Support for Aggression Scale, and Family Conflict Scale were used in the data collection. Results of the SEM analyses showed that the models adequately described the data for the sample of male and female adolescents and the fit indices were all within the acceptable thresholds. When considering the explained variance in physical aggression; the latent model accounted for 48% of the variance in physical aggression among girls and 40% of the variance in physical aggression among boys. In general, the results suggested that the influence of perceived family factors on physical aggression can be mediated by personal cognitive factors. Moreover, the patterns of interactions and the strength of the relationships differed in boys and girls model. The results revealed that the proposed model of physical aggression, which was based on integration of problem behavior theory (Jessor, 1987) and social information processing model (Huesmann, 1998) was supported by the data.