Sixth, seventh and eighth grade teachers' conception of assessment
Altıncı, yedinci ve sekizinci sınıf öğretmenlerinin ölçme ve değerlendirme sürecine ilişkin kavrayışları
  1. Tez No: 263036
  2. Yazar: EMİNE VARDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ilköğretimde çalışan altıncı, yedinci ve sekizinci sınıf Türkçe, İngilizce, Matematik, Fen ve Teknoloji ve Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin ölçme ve değerlendirme sürecine ilişkin kavrayışlarının belirlenmesidir. Ayrıca, bu araştırmayla öğretmenlerin branşı, meslekteki hizmet yılları, hizmet-içi eğitim alma durumları ve mezun oldukları yükseköğretim kurumuna göre öğretmenlerin ölçme ve değerlendirme sürecine ilişkin kavrayışları arasında fark olup olmadığı araştırılmıştır.Araştırmaya toplam 414 branş öğretmeni katılmıştır. Veri toplama sürecinde, araştırmacılar tarafından Türkçe'ye uyarlanan ?Öğretmenlerin Ölçme ve Değerlendirme Sürecine İlişkin Kavrayışları? ölçeğinin 27 maddelik kısaltılmış hali kullanılmıştır. Açıklayıcı Faktör Analizi sonuçları ölçeğin aslına benzer yapıda olduğunu ve dört faktörden oluştuğunu göstermektedir. Faktör isimleri ölçeğin aslına uygun bir şekilde ?Öğrenci Sorumluğu?, ?Okul Sorumluluğu?, ?Gelişim? ve ?Önemsizlik? olarak isimlendirilmiştir.Korelasyon analizi bulguları, Öğrenci Sorumluluğu, Okul Sorumluluğu ve Gelişim boyutlarının birbirleriyle orta düzeyde anlamlı birer ilişki oluşturduğunu göstermektedir.Verilerin analizinde Çoklu Varyans Analizi (MANOVA) kullanılmıştır. Öğretmenlerin okuttukları branş ve hizmet-içi eğitim alma durumları, öğretmenlerin ölçme ve değerlendirme süreci hakkındaki kavrayışları üzerinde anlamlı bir farklılığa yol açmamıştır. Ancak, öğretmenlerin meslekteki hizmet yılları ve öğrencilerin mezun oldukları yükseköğretim kurumları, öğretmenlerin ölçme ve değerlendirme süreci hakkındaki kavrayışları üzerinde anlamlı farklılığa yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to investigate sixth, seventh, and eight grade Turkish, English, Mathematics, Science and Technology, and Social Studies teachers? conceptions of assessment. It was also aimed at finding out the differences, if any, in teachers? conceptions of assessment according to their teaching subject, years of teaching experience, in-service training, and the undergraduate institution they graduated from.There were 414 teachers included in the study. Data were gathered through the short version of Teacher Conceptions of Assessment Scale (TCoA-IIIA), which had 27 items. Exploratory Factor Analysis results revealed that there were four factors in the scale which were called Student Accountability, School Accountability, Improvement, and Irrelevance like in the original scale.Then, the correlation results revealed that Student Accountability, School Accountability and Improvement conceptions were significantly correlated with each other at moderate level. However, Irrelevance conception did not have a significant relationship with other conceptions.The findings of Multivariate Analysis of Variance (MANOVA) indicated that teaching subject and in-service training did not make any significant difference in teachers? conceptions of assessment. However, years of teaching experience and undergraduate institution teachers graduated did significant differences in teachers? conceptions of assessment.