Political relations between Turkey and Albania in the post cold war period
Soğuk savaş sonrası dönemde Türkiye Arnavutluk siyasi ilişkileri
  1. Tez No: 263037
  2. Yazar: MEHMED SÜLKÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK YALVAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez Soğuk Savaş sonrası dönemde Türkiye ile Arnavutluk'un siyasi ilişkilerini incelemektedir. Türkiye ve Arnavutluk'un siyasi ve diplomatik ilişkileri her iki ülkenin toprak bütünlükleri ile bağımsızlıklarına duydukları karşılıklı saygı temeline dayanmaktadır. Bu çalışma Soğuk Savaş sonrası dönemde, Arnavutluk'a yönelik Türk dış politikasındaki devamlılık ve değişimi analiz etmektedir. Ayrıca aynı dönemde Arnavutluk'un dış politikasındaki devamlılık ve değişim incelenecektir. Türkiye'nin Balkan siyasetindeki teamülleri irdelenerek Soğuk Savaş sonrası dönemde Türkiye'nin Arnavutluk'a karşı izlediği dış politikanın nasıl oluşturulduğu araştırılmaktadır. Türkiye bu dönemde gerçekçi ve ulusal çıkara dayalı geleneksel dış politikasını sürdürmüştür. 1990 sonrasında Arnavutluk Enver Hoca yönetimindeki kendi şahsına münhasır komünist-diktatörlük rejiminden yeni oluşmakta olan bir demokrasiye geçişi yaşıyordu. Arnavutluk Türkiye'yi Balkanlar'daki güvenilir bir müttefiki olarak değerlendirmekteydi. Türkiye Balkan bölgesindeki istikrar ve güvenliğe özel önem atfetmektedir. Arnavutluk Balkanlar bölgesinde önemli bir role sahiptir. Türkiye Arnavutluk'un NATO ve AB'ye üyelik başvurularını memnuniyetle karşılamaktadır. Türkiye Arnavutluk ile ikili ilişkilerini geliştirmeye özen göstermekte ve Arnavutluk'un bölgesel ve uluslararası örgütlerde yer almasını desteklemektedir. Bu çalışma Türkiye ile Arnavutluk'un uluslararası ve bölgesel örgütler çerçevesindeki ilişkilerini de incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the political relations between Turkey and Albania in the post Cold War period. Political and diplomatic relations between Turkey and Albania based on mutual respect for territorial integrity and independence. This study analyzes the continuities and changes in the Turkish foreign policy towards Albania in the post Cold War era. Also changes and continuities in the Albanian foreign policy in the post Cold War period are scrutinized. This work examines the main Turkish foreign policy approaches towards Albania. Patterns of Turkish Balkan policy are examined to find out how Turkey constructed its foreign policy towards Albania after the end of Cold War. Turkey continued its traditional foreign policy according to realist and national interest-based foreign policy formulation. After 1990, Albania was in a period of a transition from its sui generis communist dictatorship regime under Enver Hoxha to an emerging democracy. Albania considered Turkey as a reliable ally in the Balkans. Turkey attached strong importance to stability and security in the Balkan region. Albania has significant role to play in Balkan region. Thus Turkey welcomed the Albanian decision on membership application to NATO and EU. Turkey tried to strength its bilateral relations with Albania and supported Albania?s participation in regional and international organizations. This study focuses on the relations of Turkey and Albania within the framework of international and regional organizations.