Classroom teachers and teacher educators' perceptions about the new elementary school curriculum in Kars
Kars ilindeki sınıf öğretmenleri ve öğretmen yetiştiricilerinin yeni ilköğretim programı hakkındaki algıları
  1. Tez No: 263043
  2. Yazar: TUĞBA YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANİFE AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu kesitsel tarama araştırmasında, Kars İl'i merkez ve ilçelerinin kentsel bölgelerindeki sınıf öğretmenleri ile Kafkas Üniversitesi'ndeki öğretmen yetiştiricilerinin yeni ilköğretim programı hakkında algıları araştırılmıştır. Araştırmada ayrıca ilköğretim programının güçlü ve zayıf yönleri, Kars'ın yerel özellikleri çerçevesinde öğrencilerin eğitimsel ihtiyaçları, sınıf öğretmenlerinin ilköğretimi programına yönelik ihtiyaçları ile ilgili algıları ortaya çıkarılmıştır. Araştırma verileri, sınıf öğretmenlerinin tarama anketine verdikleri cevaplar ile öğretmen yetiştiricilerinden yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilen verilerden oluşmaktadır. Elde edinilen tüm veriler içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir.Araştırma temel bulguları: (1) aktif öğrenci anlayışı ve yeni ilköğretim programında bahsedilen temel beceriler; (2) öğrencilerin seviyesine uygunluk; (3) öğrencilerin günlük hayatına uygunluk; (4) kapsamlılık; (5) çeşitlilik gibi konular hakkında başarıya bir şekilde ulaşıldığını göstermiştir. Diğer bir taraftan, araştırma bulguları: (1) Kars İl'indeki ailelerin eğitim sürecine katılımları; (2) kalabalık sınıflar; (3) okullardaki yetersiz kaynaklar; (4) Kars İl'inin yerel özellikleri ve koşullarına uygunluk konularında sorunlar yaşanmakta olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This cross sectional survey study examined the perceptions of classroom teachers in urban regions of Kars Province including its towns and teacher educators in Kafkas University about the new elementary school curriculum in Kars Province. It also revealed their perceptions about the strengths and weaknesses of the elementary school curriculum, students? educational needs from the window of local characteristics of Kars, and classroom teachers? needs with regard to the new elementary school curriculum. The data were collected from classroom teachers based on the responses they gave on a survey questionnaire and from interview data with teacher educators that was collected through a semi-structured interview form. Data gathered were analyzed utilizing content analysis method.The major findings of the study revealed the following about that the new elementary school curriculum: (1) active student understanding and common skills were mentioned; (2) its appropriateness to students? level; (3) relevancy to students? everyday life; (4) its comprehensiveness; and (5) variety that were somehow achieved. On the other hand, the findings also showed that there were problems with regard to the new elementary school curriculum: (1) lack of parental involvement to educational process in Kars; (2) over crowding of classrooms; (3) insufficient materials in schools; (4) insufficient in meeting local characteristics and conditions of Kars.