Markanın kullanılması kavramı ve kullanmamanın sonuçları
The concept of the usage of trademarks and the consequences of non-usage
  1. Tez No: 263047
  2. Yazar: GÜLŞAH VAROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HELVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez çalışması, markanın kullanılması kavramının ilgili yasal mevzuat çerçevesinde kapsam ve sınırlarının belirlenmesi ile, tescil edilen bir markanın belirlenen çerçevede kullanılmamasının doğuracağı hukuki sonuçları incelemektedir.Çalışmanın birinci bölümünde marka hakkının doğumuna ilişkin ilk kullanma ve tescil sistemleri açıklanmış, ardından marka hakkının hukuki niteliği incelenmiştir.İkinci bölümde öncelikle markanın kullanılmasının hukuki niteliği anlatılmış; markanın kullanılması zorunluluğunun yer bakımından, kişi bakımından, mal ve hizmetler bakımından, zaman bakımından kapsamı ile markanın niteliğine ve işlevine uygun ciddi kullanımı incelenmiştir. Daha sonra markanın kullanılmış sayıldığı hallerle birlikte markanın türlerine göre kullanma, markanın fonksiyonları ve farklı amaçlarla tescil edilen markalar bakımından kullanma zorunluluğu değerlendirilmiş olup markanın kullanılması kavramı tüm unsurlarıyla ortaya konulmuştur.Çalışmanın üçüncü bölümünde ise tescilli markanın kullanılmamasının sonuçları, özellikle iptal davası ve hukuki niteliği ile haklı sebep kavramı açıklanmıştır.Tez kapsamında 556 sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile öğreti ve Yargıtay kararları esas alınmış, bununla beraber kaynak düzenlemeler olan 40/94 sayılı Topluluk Markası Hakkında Konsey Tüzüğü ve 89/104 sayılı Yönerge ile karşılaştırılmalı olarak inceleme yapılmıştır. Konu tüm yönleriyle ele alındığında, gerek ilgili yasal mevzuattaki eksiklikler, gerekse marka tescillerinin ve farklı kullanımlarının hızla artmasıyla birlikte ortaya çıkan yeni sorunlar tespit edilmiştir. Sonuç olarak, yeniden düzenlenmesine ihtiyaç duyulan konular değerlendirilmiş ve öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the determination of the borders and the scope of the trademark usage concept within the framework of applicable legislation, European Community legislation and the legal effects of non-usage of registered trademark in this context.In the first chapter, the first/initial usage with regard to the emergence of trademark rights, and registration systems, followed by a section in which the legal nature of trademark rights has been explained.In the second chapter, firstly, the legal nature of the usage of trademark has been explained. In the following sections, in addition to the serious usage correspond to the quality and function of trademark, the obligation to use trademark from place, person, goods and services and time point of view has been explained. Subsequently, the circumstances of which the trademark deemed to be used and the usage of a trademark in accordance with the classes, the functions of trademark and obligation to use in terms of trademarks of which are registered for different purposes has been bring up to matter with all its aspects.In the third chapter, the consequences of non-usage of registered trademark, especially action for rescission and its legal aspects and the term good reason/fair cause has been explained.Within the framework of this thesis, Decree Law Number 556 on the Protection of Trademarks, doctrine and Supreme Court?s caselaw has been taken into account as the baseline, and in addition a comparison between those sources and source regulations that is to say Council Regulation (EC) Number 40/94 on the Community Trade Mark and First Directive 89/104/EEC of the Council to Approximate the Laws of the Member States Relating to Trade Marks also has been performed. When the subject matter has taken into account from its different aspects; both abstinences in the applicable legislation and the new problems emerged as a result of dramatic increase of trademark registrations and different usage. As a result, the issues that needs rearrangement has been evaluated and suggestions has been proposed.