Markanın iptali ve iptal halleri
Revocation of trademark and grounds for revocation
- Tez No: 581770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Markanın iptali ve iptal halleri, 10.01.2017 tarihinde yürürlüğe giren 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu ile mülga 556 sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname düzenlemesinden farklı olarak ayrı hükümler altında düzenlenmiş, böylece mehaz Avrupa Birliği mevzuatı ile uyum artırılmıştır. Bu kapsamda SMK düzenlemesi ile yeni bir müessese olarak idari iptal prosedürü getirilmiş, markanın iptaline ilişkin yetkinin Türk Patent ve Marka Kurumu'na verilmesi öngörülmüştür. SMK ile getirilen yenilik olarak markanın iptal halleri ayrı ayrı sayılmış, bu kapsamda markanın kullanılmaması, yaygın ad (jenerik) hale gelmesi, halkı yanıltıcı hale gelmesi ile ortak marka ve garanti markasının teknik şartnameye aykırı kullanımı halleri, markanın iptal halleri olarak öngörülmüştür. Çalışmamız kapsamında marka kavramı, ulusal ve uluslararası düzenlemeler, marka türleri, fonksiyonları, marka hakkının kazanılması ve kaybedilmesi gibi hususlar açıklanmakta, devamında markanın iptali müessesesi ve markanın iptal halleri ayrı ayrı ele alınarak SMK ile getirilen yenilikler, doktrin ve uygulamada verilen kararlar ile mehaz AB hukuku karşılaştırmalı şekilde detaylı olarak incelenmektedir. Bu kapsamda markanın kullanılması zorunluluğuna ilişkin mülga MarKHK döneminde verilen Anayasa Mahkemesi iptal kararları ve yürürlükte bulunan SMK dönemine etkilerine ilişkin değerlendirmeler yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Unlike MarKHK no.556, revocation of trademark and grounds for revocation is regulated under the seperate provisions of the SMK no.6769. Therefore, the harmonization increased between Turkish Law and European Union Law which is referenced. In this scope, an admnistrative revocation procedure introduced as a new institution with the SMK regulation. According to SMK regulation, TPMK is accepted as authoritied to revocation a trademark. According to SMK, there are four grounds for revocation; non-use of trademark, trademark which is become the common name (generic), trademark which is become misleading, illegal use of collective marks and guarantee marks according to their technical regulations. Within the our study, explained the issues such as the trademark notion, national and international regulations, types of trademark, functions of trademark, acquisition of trademark. After that, revocation of trademark and grounds for revocation examined in detail with all aspects that included doctrine and the decisions taken in practice and comparison with EU Law. In this scope, examined and commented the decisions of abrogation held by Constitutional Court and their effects.