The transformation of football fandom in Turkey since the 1970s
1970'lerden itibaren Türkiye'de futbol taraftarlığının geçirdiği dönüşüm
  1. Tez No: 263080
  2. Yazar: DAĞHAN IRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASIM KARAÖMERLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Tarih, Sports, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Türkiye'deki futbol taraftarlarının 1970'lerden itibarenyaşanan sosyal, siyasal ve futbolla alakalı olaylara verdiği tepkileri incelemektedir. Butezin amacı toplumsal hayatta yaşanan olayları sunarak, bunların futbol taraftargruplarına yansımasını aramaktır. Futbolun bir işçi sınıfı oyunu olarak doğduğu İngiltereson kırk yılda futbolun geçirdiği ?aşırı metalaşma? sürecine taraftarların tepkisiniölçmek için bir referans noktası olarak seçilmiştir. Tezin ana iddiası, ayırt edici ve siyasalolarak aktif bir taraftar kimliğinin oluşmamasının Türkiye'deki futbol taraftarlarınıngeleneksel pozisyonlarını koruyamamasına neden olduğudur.Profesyonellikle beraber başlayan futbolun metâlaşması, 1970'lerde televizyonyayınlarıyla futbolun daha geniş kitlelere ulaşmasıyla sürmüştür. 1990'larda ise, SoğukSavaş sonrası dönemin neo­liberal ekonomik anlayışına uygun olarak bir ?aşırımetâlaşma? durumu ortaya çıkmıştır. Bu aşırı­metâlaşma, pek çoğu alt sınıflara mensuptaraftarların ekonomik güçlerinin futbolu takip etmeye yetmemesine yol açmıştır. Butaraftarlar direnç ile hayal kırıklığı arasında bir noktada kalmışlardır. Bu noktada belirginbir ayırt edici taraftar kimliğinin olmaması bu krizi ağırlaştıran bir etkendir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the reactions of football fans in Turkey to social, political andfootball­related events starting from the1970s. The objective of the thesis is to introducethe events that affected the public life and seek for their repercussions in football fangroups. England, where football was born as a working­class game, is chosen as areference point for how football fans have reacted to the ?hyper­commodification?process of football in four decades. The hypothesis is that the lack of a distinctiveidentity and political engagement prevented Turkish football fans from keeping theirtraditional position.The commodification of football that started with the introduction ofprofessionalism took a new turn with television broadcasts and the expansion of footballto a wider public in the 1970s, finally reaching a climax of ?hyper­commodification?with the neo­liberal economic tendencies of the post­Cold War 1990s. The hyper­commodification of football rendered the game economically unaffordable for most ofthe traditional football fans of the lower classes. These fans were torn between resistanceand disillusionment. The lack of a distinctive fan identity in Turkey aggravated thisconfusion.