Seasonal migrant workers in agriculture: The cases of Ordu and Polatlı
Tarımda mevsimlik göçmen işçiler: Ordu ve Polatlı örnekleri
- Tez No: 263081
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET PAMUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez tarımda mevsimlik göçmen işçilerinin çalışma koşulları ile sosyo-ekonomik durumlarını incelemektedir. İşçiler emek piyasasında ücretler, barınma ve çalışma koşulları açısından eşitsizliğe maruz kalmaktadır. Bu bağlamda, sömürü ilişkilerinin neler olduğu, eşitsizliklerin nasıl inşa edildiği ve işçilerin sömürüye karşı kırılganlık düzeylerinin neler olduğu bu çalışmanın temel sorularıdır. Bu ilişkileri derinden incelemek için Ordu ve Polatlı'da saha çalışması uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemi olabildiği kadar geniş seçilmiştir. İşçiler, iş aracıları, toprak sahipleri ve konuyla ilgili devlet kurumlarından ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler ile mülakatlar yapılmıştır. Saha araştırması bulgularının ışığında bu çalışma, mevsimlik göçmen işçilerin Türkiye'de sömürüye en çok maruz kalan en yoksul işçileri olduğunu ve işçilerin sömürüyü yaşlarına, cinsiyetlerine ve etnik kökenlerine göre farklı kırılganlık düzeylerinde deneyimlediklerini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis scrutinizes the working conditions and socio-economic status of seasonal migrant workers in agriculture. They are exposed to the inequalities in the labor market in terms of wages, accommodation and work conditions. To this extent, what are the exploitative relations, how the inequalities are constructed and what are the vulnerability levels of workers to the exploitation are the main questions of this study. In order to examine the relations in depth, the field surveys were conducted in Ordu and Polatlı. As much as broad sample of the study was chosen. The workers, labor intermediaries, land owners and representatives of the state enterprises and non-governmental organizations whom related to the issue were interviewed. The study under the lights of field research findings asserts that seasonal migrant workers are the poorest people who are exposed to the exploitation at the most in Turkey and the workers are experienced the exploitation with different vulnerability levels according to their ethnicity, age and gender.