Bütçesel katılım ile iş tatmini arasındaki ilişkide rol belirsizliğinin ara değişken etkisi
The intervening effect of role ambiguity on the relationship between budgetary participation and job satisfaction
- Tez No: 263111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalışmanın amacı, bütçesel katılımın öncüllerinin, sonuçlarının ve bütçesel katılım ile iş tatmini arasındaki ilişkide rol belirsizliğinin ara değişken etkisinin incelenmesidir. Çalışmada kullanılan veri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinde çalışan 194 orta seviye yöneticiden oluşan örneklemden elde edilmiştir.Faktör analizi sonucu, iş tatmininin, içsel iş tatmini ve dışsal iş tatmini olarak adlandırılan iki boyutu olduğunu göstermiştir. Bunun yanı sıra, uygulanan regresyon analizi sonucu, rol belirsizliğinin, bütçesel katılım ile içsel iş tatmini arasındaki ilişkide kısmi ara değişken olduğunu; ayrıca bütçesel katılım ile dışsal iş tatmini arasındaki ilişkide ise tam ara değişken etkisine sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine antecedents and consequences of budgetary participation and intervening variable effect of role ambiguity on the relationship between budgetary participation and job satisfaction. The data used in this study were acquired from the sample consisting 194 middle level managers who work in Istanbul Metropolitan Municipality? companies.The result of factor analysis has indicated that two dimensions of job satisfaction namely intrinsic job satisfaction and extrinsic job satisfaction. Besides, result of applied regression analysis has shown that role ambiguity is partial intervening variable in the relationship between budgetary participation and intrinsic job satisfaction and furthermore it is complete intervening variable in the relationship between budgetary participation and extrinsic job satisfaction.