Örgütsel bağlılık ile işgören performansını incelemeye yönelik bir alan araştırması
A field study aiming organizational commitment and employee performance
  1. Tez No: 263123
  2. Yazar: EMRE EYMÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASIM SALDAMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Örgütsel bağlılık bireyin içinde bulunduğu organizasyona karşı özdeşleşme, içselleşme, örgütsel amaçları benimseme, örgütsel amaçlar için fedakârlıkta bulunabilme ve örgütün üyesi olarak kalmak için şiddetli bir arzu hissetmesi şeklinde ifade edilmektedir. Bu çalışmada örgütsel bağlılık ve işgören performansı kavramları arasındaki ilişki kavramsal olarak açıklanmaya ve bu kapsamda bağlılık ile işgören performansı kavramlarının ayrımı ve birbirleri ile olan etkileşimi ortaya konulmaya çalışılmıştır. İsletmelerin, varlıklarını korumaları ve sürdürmeleri için hayati öneme sahip işgörenlerin örgütsel baglılıkları ve performanslarını artırması konusuna gereken önemi vermesi gerekir. Bu çalısmada bir büyük ölçekli perakende yapı marketler zincirindeki işgören performansı ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu nedenle, çalışmada bir büyük ölçekli perakende yapı marketler zincirinin 14 subeşinde çalışan 385 işgörenin örgütsel bağlılıkları ile performansları arasında bir ilişkinin var olup olmadığı incelenmiştir.Genel olarak çalışanlar örgütsel bağlılıkları ile performans düzeyleri arasında istatistiki olarak bir ilişki bulunamamıştır. Ancak, performans düzeyini belirlemek için kullanılan performans kriterleri ile örgütsel bağlılık düzeyleri ayrı ayrı karşılaştırıldığında, frekans dağılımlarına göre performans ile örgütsel bağlılık arasında doğrusal bir ilişkinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Organizational commitment can be defined as internalization towards the organization, identification, and adopting the organizational objectives as well as the desire to be a member of the organization and the extent to sacrifice. . This study sets out to explain the relation between commitment and performance of employee in detail in conceptual aspects and to serve this purpose; the major focus of this study was on the interaction between commitment and performance of employee. Enterprises should attribute the required importance to their employees on the subject of organizational commitment and of increasing the performance as their employees are crucial for their existance and maintenance. .In this study, effecting the performance of the employee and organizational commitment in a big retail do it yourself chain store were diagnosed.Because of this, in this study, it has been studied there exists a relationship between organizational commitment and performance of 385 employees working in the 14 branches of a big retail do it yourself chain store In order to determine the organizational commitment.