Küreselleşme sürecinde otomotiv sektörü ve bu süreçte Türkiye'nin yeri
Automobile industry in globalisation process and Turkey's positin in this process
- Tez No: 263125
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM ALKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günümüzde otomotiv sektörü, gelişmiş ve hatta gelişmekte olan ülkelerin ekonomileri için ?anahtar? rolünü oynamaktadır. Güçlü bir otomotiv sektörü, sanayileşmiş ülkelerin ortak özelliklerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Otomotiv sektörünün bu denli bir öneme sahip olmasının başlıca nedeni, sektörün diğer sektörlerle olan yakın ilişki içerisinde olmasıdır.Osmanlı Döneminde 1895 yılında ilk kez Türk halkının hayatına giren otomobil, o günden bugüne önemli gelişmeler kaydetmiştir. Dünyada yaşanan küreselleşme sürecinde, Türk otomotiv endüstrisi dünyanın sayılı otomotiv endüstrileri arasında yerini almış ve son dönemde Türkiye'nin ihracat şampiyonu olma başarısını elde etmiştir.Gerek ülke ekonomisine katkısı, gerekse birçok farklı sektöre öncülük eden otomotiv sektörü, önemli sektörlerden biri haline gelmiştir. Bu çalışmada, sektörün incelenmesi çerçevesinde öncelikle otomotiv sektörünün dünyadaki ve Türkiye'deki gelişimi ve mevcut durumu ele alınmış, ülkelerin ekonomilerine katkılarından bahsedilmiş ve sonrasında küreselleşen dünya pazarında Türkiye'nin bu rekabetteki konumuna değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our age, automobile industry play a key role in economies of developed an even developing countries. A powerful automobile industry is one of the common aspects of industrilized countries. The main reason for automobile industry?s having such an importance is that it is in close relationship with other industries.The aoutomobile that was met with Turkish people for the first time in 1895, during Ottoman Empire, has developed significantly. As the world getting more global, Turkish aoutomobile industry has become the one of the distinguished automobile industries and has lately succeeded in becoming the top product of export.It became one of the important industries not only by contributing to Turkish economy but also by helping other industries grow bigger. In this study, first the progress and the current situation of automobile industry in the world and in Turkey are examined. Then its contribution to the countries? economies and the status of Turkey in global competitive market are analyzed.