Türkiye ayakkabı sektöründe ihracat stratejileri
Export strategies in Turkey footwear sector
- Tez No: 263129
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MELEMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
İhracat Türkiye ekonomisi içinde önemli bir yere sahiptir. 2007 yılında dünya ayakkabı ihracatında Türkiye 37. sırada yer almaktadır, ayakkabı sektörü ülke için önemli gelir kaynağı sağlayan sektörlerden olmasına karşın yakın tarihe kadar babadan oğula geçen bir el sanatı olarak varlığını sürdürmüş , dış ticaret stratejilerinin uygulama zorluğu , eğitim eksikliği , tek pazar ve az sayıda sektöre bağımlılık, eğitim eksikliği, makro ekonomik istikrarsızlık, yabancı sermayenin ülkeye çekilememesi, girdi maliyetlerinin yüksekliği, kaynak yetersizliği, Türk malının olumsuz imajı ve uluslar arası markalarımızın olmayışı gibi nedenlerden dolayı sektör gerektiği gibi gelişememiştir. Üretim'in %65-70'i yarı makineleşmiş işletmeler tarafından gerçekleştirilmektedir ancak tüm bunlar sektörün gelişmesinde yeterli olamamış ve sektörün sürekli yeni tehditlerle karşılaşmasına neden olmuştur. 1980 yılı, Türkiye'de `ihracata dayalı sanayileşme stratejileri' benimsendiğinden , ekonomi ve dış ticaret politikaları açısından çok önemli bir dönüm noktası olmuştur. İzlenecek ihracat odaklı politikalar yanında ülkede istikrarlı büyüme ve fiyat istikrarının sağlanabilmesi de önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
An important place in Turkey for export to the country's economy. In 2007 ,the 37th in the world footwear exports takes place, footwear sector, the country is important to provide resources for the sector despite the recent history from father to son the art of a hand as was considered that the foreign trade strategies of implementation difficulties, lack of education, only a small number of market and dependence on the sector, lack of education, macro-economic instability, foreign The country can not withdraw capital, high cost of inputs, lack of resources, the negative image of Turkish products and international brands for reasons such as lack of development as the sector did not need. Production of 65-70% is held by half-machine, but all they are businesses in the development of the sector and the sector was not sufficient to allow comparison with the new threats are constantly.The industrialization strategies depending on the exportation in Turkey in 1980 , was the turning point of economic and commercial policy. Besides exportation focused politics, stable growth in the country and providing stable prices are important.