İlköğretim matematik dersinde farklılaştırılmış öğretim yaklaşımına uygun düzenlenen öğretim sürecinden yansımalar
Reflections on the teaching process in accordance with the differentiated teaching approach
- Tez No: 566628
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜJGAN BAKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmanın amacı; farklılaştırılmış öğretim yaklaşımına dayalı olarak yürütülen matematik derslerinde nasıl bir öğrenme öğretme süreci gerçekleştiğini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırma eylem araştırması şeklinde yürütülmüştür. Araştırma 2018-2019 eğitim öğretim yılı içerisinde Trabzon' da bulunan bir devlet okulunun 7. sınıf matematik dersinde 11 hafta süreyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada farklılaştırılmış öğretim yaklaşımına uygun istasyon, merkezler, kademelendirilmiş etkinlikler ve uzman gruplar teknikleri kullanılarak sınıfta gerçekleştirilen tüm durumlar ele alınmıştır. Araştırmadaki veriler“video kayıtları”,“öğrenci yansıtma kağıtları”,“yansıtıcı günlük”,“yarı yapılandırılmış görüşmeler”,“öğrenci ürün dosyaları”ile toplanmıştır. Çalışmadan elde edilen nitel verilerin analizinde içerik ve betimsel analizden yararlanılmıştır. Elde edilen veriler ışığında öğrencilerin derse aktif katılımının, ilgisinin ve özgüvenlerinin, bireysel ve grupla çalışma becerilerinin arttığı, sosyal etkileşimlerinin geliştiği, öğrenme sorumluluğu ve bağımsız çalışma alışkanlığı kazandığı, her seviyedeki öğrencinin öğrenmesine olumlu katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanında bazı öğrencilerin uygulama sürecine alışması zaman aldığı için sürecin uygulanmasında birtakım zorluklar yaşanmıştır. Ayrıca ürün ve süreç değerlendirme ile bir sonraki dersin planlaması, öğrencilerin takibinin daha etkili yapılması açısından faydalı olmuştur. Öğretmenlere farklılaştırılmış öğretim yaklaşımının uygulamalı olarak tanıtılacağı hizmet içi eğitimler faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the teaching process based on differentiated instruction within the scope of mathematics lesson. For this purpose, the research was carried out in the form of action research. The research was carried out for 7 weeks in 7 th grade mathematics class of a public school in Trabzon in the academic year 2018-2019. In the research, all the situations in the classroom by using the differentiated teaching approaches, stations, centers, graded activities and expert groups strategies were discussed. The data in the study were collected by“video recordings”,“student projection papers”,“reflective diary”,“semi-structured interviews”,“student product files”. In the analysis of the qualitative data obtained from the study, content and descriptive analysis was used. In the light of the data obtained, it was concluded that students' active participation, interest and self-confidence, individual and group working skills increased, social interactions developed, learning responsibility and independent working habits, and contributed positively to the learning of students at all levels. In addition, it took some time for some students to get used to the implementation process and there were some difficulties in the implementation of the process. In addition, product and process evaluation and the planning of the next course have been beneficial in terms of more effective follow-up of students. In-service trainings in which the differentiated teaching approach to teachers will be introduced in practice may be beneficial.