The comparison of Gazi University ELT freshmen's receptive and productive skill performances
Gazi Üniversitesi İngilizce öğretmenliği 1. sınıf öğrencilerinin üretimsel ve algısal becerilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 298419
  2. Yazar: MÜZEYYEN NAZLI DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLVAHİT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma hazırlık eğitiminin 1. sınıf öğrencilerinin algısal ve üretimsel becerilerine etkisi olup olmadığını ve bu etkinin hazırlık eğitimi alan ve almayan 1. Sınıf öğrencilerin algısal ve üretimsel becerilerdeki performanslarına etki edip etmediğini sorgular. Dolayısıyla, bu çalışma hazırlık eğitimi alan ve almayan 1. sınıf öğrencilerin algısal ve üretimsel becerileri arasında fark olup olmadığını bulmayı amaçlar.Nicel araştırma modelinin kullanıldığı bu çalışmada, öncelikle problemin durumu belirtilmiştir. Daha sonra, ana araştırma sorusu ve buna bağlı 6 alt soru oluşturulmuştur. Sayısal veri İngilizce Öğretmenliği 1. Sınıf öğrencilerinin 2009 ? 2010 öğretim yılı güz ve bahar dönemlerinde temel dil becerileri derslerinde aldıkları notlar incelenerek toplanmıştır. Bu veriler, SPSS 16 yazılım programına kaydedilmiştir. Notlar araştırmacı tarafından verilen değerlerle kodlanmıştır.210 u bayan, 50 si erkek olmak üzere toplam 260 1. Sınıf öğrencisi bu çalışmaya katılmıştır. Bunlardan 112 si 1. oğretimde, 138 i ise 2. oğretimde okumaktadır. İngilizce öğretmenliği bölümüne kaydolduktan sonra tüm öğrenciler hazırlık okulu tarafından düzenlenen İngilizce yeterlik sınavına girerek, bu sınavda 100 üzerinden en az 60 geçme notunu aldıklarında doğrudan bölüme devam etme hakkına sahiptir. Bu çalışmada 148 öğrenci hazırlığı geçmiş, 112 si ise geçer not alamadığı için 1 yıllık hazırlık eğitimi görmüşlerdir. Gazi Üniversitesi Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığı'ndan alınan bu notlar, üç farklı boyutta incelenmiştir. Bunlar öğrencilerin hazırlık eğitimi alıp almadığı, cinsiyetleri ve kayıtlı olduğu öğrenim türleridir. Öncelikle, bu üç değişken için ayrı tablolar düzenlenerek, sayısal veri netleştirilmiştir. Ardından, her bir beceri sırasıyla bu üç değişkene göre incelenmiştir. Daha sonra, bu çalışmada birbirinden bağımsız değişkenler olduğu için, bu değişkenler arasındaki farkı ortaya çıkarmak amacıyla ilişkisiz örneklemler T- testi deseni kullanılmıştır.Bulgulara göre, hazırlık eğitimi alan öğrenciler, bu eğitimi almayanlara göre güz ve bahar yarıyılı okuma ve yazma becerilerinde daha başarılı bulunmuşlardır. Hazırlık okulu bu başarıda anlamlı bir fark yaratarak etkisinin önemli olduğunu göstermektedir. Dinleme ve konuşma becerileri için ise, hazırlık eğitimi alan ve almayan öğrenciler arasında anlamlı bir başarı farkı bulunmamıştır. Diğer bir deyişle, her iki grup eşit şekilde başarılı bulunmuştur. Burada, hazırlık okulunun etkisi görülmemektedir. Çalışmanın son bölümünde, hazırlık okulunda takip edilen müfredata, hocaların beceri derslerinde uyguladığı yöntem ve kullandığı kaynaklara ve hazırlık atlama sınavının geçerlik ve güvenirliğine yönelik önerilerde bulunulmuştur. Ayrıca, bu çalışmadan elde edilen sonuçlar, diğer üniversitelerin hazırlık okullarından aynı çalışma sonucu elde edilen bulgular ile karşılaştırılarak alana özgün bir katkıda bulunulabilir.
Özet (Çeviri)
This study investigates whether the freshmen?s education at the preparatory school affects their receptive and productive skills performances, and whether this effect leads to a meaningful difference between the freshmen?s performances who attend the preparatory programme and those who are exempt from this programme. In light of these questions, this study mainly aims to find out whether there are performance differences among ELT freshmen who have attended the preparatory class and those who have not in terms of receptive and productive skills.The quantitative research model is employed for this study. First, the problem was identified. Next, the main research question, and depending on it, six sub ? category questions were formed. Numerical data were collected by analysing ELT freshmen?s scores in English language skills (reading, writing, listening and speaking) courses in fall and spring terms in 2009 ? 2010 academic year. They were processed in Statistical Package for Social Sciences (SPSS 16.00) software. 40% of their mid- term exams and 60% of their final exams were calculated. Results were evaluated in accordance with these scores.The participants are 260 freshmen in total, 210 of whom are females, while 50 of them are males. While 122 of these freshmen are enrolled in the day programme, 138 of them are enrolled in the evening programme. Upon this admission to the ELT department all new students take an English proficiency exam. Those who got 60 out of 100 in this exam directly attend their freshman year at the ELT department. In our case, 148 students passed this exam. The rest, 112 learners, failed and attended the preparatory school for a year at Gazi University Preparatory School of Foreign Languages. The scores obtained from Gazi University Registrar?s Office were analyzedin terms of three dimensions: attendance at the preparatory school, gender and the programme type (day or evening programme). First of all, these dimensions were evaluated in terms of frequencies and percentages. Second, these data were illustrated in tables so that students can be compared in terms of each dimension. Third, the independent samples T test was used since there are independent variables in this study to see the differences between these variables.It is revealed that in fall and spring terms reading and writing skills, the freshmen who attended the preparatory school are found to be more successful than those who did not attend. Besides, attendance at the preparatory programme is a matter of fact in determining their success in the aforementioned skills. As for listening and speaking skills, the freshmen who attended and who did not attend the preparatory programme are found to be equally successful for both terms. In other words, the preparatory school does not have a crucial role in developing these learners? listening and speaking skills. Suggestions related to the syllabus followed in the preparatory programme, to instructors? effect on the freshmen?s performances and to the reliability and validity of the English proficiency exam are provided. Another alternative study may be that the comparison of learners? performances in receptive and productive skills can be carried out in all ELT preparatory programmes of Turkish universities.