Lexical approach in teaching vocabulary to young language learners
Çocuklara kelime öğretiminde leksikal yaklaşım
  1. Tez No: 263137
  2. Yazar: PINAR BİRCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMAHAT IŞIL AÇIKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kelime bilgisi yabancı dil öğrenim süresince önemli rol oynar. Dil öğrenmeyi sözcük kalıpları edinimi olarak kabul eden leksikal yaklaşımının öne sürdüğü sözcük kalıpları kullanımı İngilizce dili öğretiminde son zamanlarda kullanılan bir yoldur. Bu çalışmanın amacı, sözcük kalıplarını kullanmanın çocukların tanımlayıcı ve yaratıcı kelime bilgileri üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bu çalışma Haki Yener İlköğretim Okulu'nda yapılmıştır. Veriler beşinci sınıftaki iki şubeden toplanmıştır. Çalışmadaki tüm çocuklar İngilizce öğreniminin başlangıç seviyesindedir. İki gruptan biri deney diğeri ise kontrol grubu olarak belirlendi. İki grupta da 31 öğrenci vardır. Beşinci sınıfların müfredatına uygun 14 hedef kelime seçildi. Uygulamadan önce, öğrencilerin kelime düzeylerinden emin olmak ve hedef kelimeleri belirleyebilmek için iki gruba da kontrol listeleri uygulandı. İki kısa okuma parçası kullanıldı ve deney grubuyla kontrol grubu arasındaki tek fark deney grubundaki hedef kelimelerin sözcük kalıpları halinde gösterilmesi ve alıştırmaların bu şekilde yapılmasıdır. Diğer yandan, kontrol grubunda hedef kelimeler tek başlarına gösterildi ve alıştırmalar da bu şekilde yapıldı. Bu uygulamadan sonra, iki son test öğrencilere verildi. İlk başta üretim testi uygulandı, bir hafta sonra tanıma testi öğrencilere verildi. Bu gruplar arasındaki farkı incelemek için T- test kullanıldı. Çalışmanın bulguları deney ve kontrol grupları arasında önemli bir fark olduğunu gösterdi. Uygulama öğrencilerinde tanıma ve üretici kelime öğrenimi için bu uygulamanın önemli etkilerinin olduğu görüldü. İngilizce dili öğretiminde kelime kalıplarının kullanımı sonucunda uygulama grubundaki çocukların kelime bilgilerinin geliştiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Vocabulary knowledge plays a crucial role in foreign language learning process. Using lexical phrases proposed by the Lexical Approach, which accepts the language learning as phrase acquisition is a recent way in English language teaching. The purpose of this study was to investigate the effects of using lexical phrases on the receptive and productive vocabulary knowledge of young language learners. The study was conducted at Haki Yener Primary School. The data were drawn from two groups from the fifth grade students. All students were young English language learners at the beginning level of proficiency. One group was labeled as the experimental group and the other group was the control group. Both groups included 31 students. 14 target words were chosen according to the curriculum for the fifth grade. Before the treatment checklist was applied to both groups in order to be certain of their vocabulary level and in order to choose the target words. Two small reading passages were used and the only difference between the experimental group and the control group was that the target words were presented and practiced as lexical phrases in the experimental group. Target words were taught and practiced individually in the control group. After the treatment, two post tests were applied to the students. The production test was conducted at first, and one week later, the recognition test was given to the students. In order to examine the differences between the groups, T-test was used. The findings of the study indicated that there was a significant difference between the experimental group and the control group. It was seen that a significant treatment effect was found in the treatment-group students for receptive and productive vocabulary learning. It was determined that young language learners in the treatment group improved their vocabulary in English language learning /teaching situation as a result of using lexical phrases.