L'utilisation de l'apprentissage coopératif dans la classe de fle
Fransızca yabancı dil okuma dersinde işbirlikli öğrenmenin kullanımı
  1. Tez No: 263150
  2. Yazar: ZÜHRE YILMAZ GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNİHAL GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Fransız Dili ve Edebiyatı, Education and Training, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 337
Özet
Çağdaş eğitim anlayışı, yabancı dil sınıflarındaki öğretmeni, öğrenmeyi en üst düzeyde gerçekleştirecek öğretim yöntemini seçme ve uygulama sorumluluğu ile karşı karşıya bırakmıştır. Yabancı dil derslerinde öğrencilerin aktif olarak derslere katılımının sağlandığı yöntemlerle öğrencilerin akademik başarılarına olumlu katkılar sağlanmaktadır. Öğrencilerin yeteneklerinin, öğrenme ve düşünme tarzlarının, motivasyon düzeylerinin ve derse ilgilerinin birbirinden farklı olduğu düşünülecek olursa, bu farklılıkları bir araya toplayıp öğrencilerin derse aktif katılımını sağlayarak başarılarını arttıran yöntemlerden birisi de işbirlikli öğrenme yöntemidir.Bu doğrultuda, yukarıda bahsedilen nedenlerden dolayı, Fransızca okuma dersinde, öğrencilerin başarısını, motivasyonunu, okuma-anlama becerilerini arttıracağını düşündüğümüz işbirlikli öğrenme yönteminin bir tekniği olan Birleştirme-II tekniğini kullandık.Araştırmanın örneklemini Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fransız Dili Eğitimi Anabilim Dalı'nda 2009-2010 bahar dönemi öğrenim gören 1. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. 16 kişilik (14 kız, 2 erkek) gönüllü öğrencilerden oluşan örneklemde haftada 3 saat olmak üzere 6 hafta boyunca Birleştirme-II tekniği kullanılarak Fransızca okuma dersi işlendi:- Ön-test ve Son-test' ten alınan notların karşılaştırılmasıyla elde edilen sonuçlardan, Birleştirme-II tekniği kullanılarak yapılan okuma dersinde, uygulama grubu öğrencilerinin uygulama sonunda notlarında anlamlı bir artış olduğu görülmüştür. Bu da, Birleştirme-II tekniğinin öğrencilerin akademik başarılarını arttırdığını göstermektedir.-Uygulama sonunda öğrencilere verilen anketin verilerinin değerlendirilmesinden çıkan sonuçlar ise, Birleştirme-II tekniğinin Fransızca okuma dersine ve derste kullanılan ders materyallerine yönelik öğrenci motivasyonunu arttırdığı; Birleştirme-II tekniğinin ve grup çalışmasının kullanılmasından duyulan memnuniyet; ve Birleştirme-II tekniğinin öğrencilerin sosyal becerilerini kullanmada artışa neden olduğu şeklindedir.- Uygulama sonunda deney grubuna uygulanan bir diğer veri toplama aracı olan yarı-yapılandırılmış görüşme tekniği de Birleştirme-II tekniğinin lehine veriler elde etmemizi sağlamıştır. Öğrencilerin büyük çoğunluğu Birleştirme-II tekniğinin okuma-anlama becerilerine, derse olan ilgilerine, sözcük dağarcıklarının artışına, sözlük kullanma alışkanlıklarının artışına, öğrenciler arası etkileşimin artışına, sosyal becerilerinin artışına, öğrencilerin derse aktif katılımlarına neden olduğu konusunda hemfikirdirler. Ayrıca, görüşmeden çıkan sonuçlar öğrencilerin ankete verdikleri bazı yanıtları da destekleyecek niteliktedir.Sonuç olarak, Fransızca okuma dersinde kullanılan Birleştirme-II tekniğinin öğrencilere yararlı olduğunu, sınıf içinde olumlu bir öğrenme ortamı yaratarak akademik başarılarını arttırdığını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The ideas behind contemporary education encourage foreign language teachers to assume the responsibility of choosing and applying the teaching methods that will ensure the most effective learning in their foreign language classes. It is acknowledged that positive contributions are made to academic success of students through the use of certain methods in which students? active participation is realized. When the fact that students have different abilities, thinking styles, motivation levels and interests is considered, one of the methods believed to take all these differences into consideration and ensuring active participation of students is ?Cooperative Learning?.Considering the reasons mentioned above, we used jigsaw technique, which is believed to improve students? achievement, motivation level, and reading comprehension skills in French reading lesson.The subjects of the study consist of the first year students studying in Department of French Language Education, in Faculty of Education of Anadolu University during the spring semester of 2009-2010 academic year. We conducted French reading lessons for this sampling group, consisting of 16 volunteer students (14 girls and 2 boys), by using Jigsaw-II technique three hours a week for six weeks:- The results obtained from pre and post test through the comparison of the subjects? grades, it is observed that there is a remarkable increase in students? grades at the end of this application realized in French reading classes by using Jigsaw-II technique. This means that Jigsaw-II technique increases students? academic success.- The results of the questionnaire administered to the students at the end of the application are as follows: Jigsaw-II technique increased the motivation of students regarding French reading lesson and the materials used in lessons; the students were contended to use this technique and group works; and this technique fostered students? use of social skills.- The semi-structured interview technique, another data collection technique, was applied to the experimental group at the end of the process. The data obtained from this interview supported the fact that the students benefited from Jigsaw-II technique. Most of the students agree that Jigsaw-II technique increased their reading-comprehension skills, interests in the lessons, dictionary use, interaction in class, social skills and active participation. Finally, the results also supported some of the students? answers given in the questionnaire.In conclusion, it can be suggested that Jigsaw-II technique used in Foreign Language French Reading Class is useful for students and it increases their academic success by creating a positive learning environment in classroom.