1990 sonrası yaşanan ekonomik krizler ve Türk bankacılık sektörüne etkisi
The impact of the economic crisis afer 1990 on Turkish banking sector
  1. Tez No: 568567
  2. Yazar: MEHMET VEYSEL KUBBA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM KESKİN KÖYLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Ekonomik krizler ekonomik oldukları kadar siyasi, toplumsal, sosyolojik, psikolojik etkileri de barındırmaktadır. Süregelen ekonomik sistemdeki hataları anlamak ve toplumsal yaşamda ekonomin rolünü iyice fark etmek, ne şekilde yanlış ekonomik tercihler yapıldığını görebilmek açısından da ekonomik krizler insanlara önemli bulgular sunarlar. Tüm bu etkilerin iyi anlaşılabilmesi ve daha doğru ekonomik tercihler yapılabilmesi açısından ekonomik krizlerin tahliline ihtiyaç vardır. Bu çalışmada, 1990 yılından sonra ülkemizde yaşanan ekonomik krizlerin bankacılık sektörüne etkilerini ortaya koymak ve krizler sonrası alınan önlemlerin günümüzde ne derece etkili olduğunu saptamak amaçlanmıştır. Bu tez çalışmasında araştırmanın amacına hizmet etmek için ikincil veriler ve literatür taramasından yararlanılacaktır. 1994, 2000, 2001 ve 2008 Krizleri sonrasında ortaya çıkan finansal problemler ekonominin lokomotifi olan bankacılık sektörünün ne derece güvende olduğunu gündeme getirmiş ve içinde yaşadığımız sistemin sorgulanmasına neden olmuştur. Özellikle 1980'lerle birlikte ticari serbestleşme politikası ve 1990'lı yıllarda finansal serbestleşmenin etkisiyle ekonomik krizlerin arttığı görülmüştür. Doğru kaynak kullanımını gerçekleştiremeyen Kamu'nun krizlere davetiye çıkarması ekonominin lokomotifi olan bankaları da zor duruma sokmuştur. Alınan reform tedbirlerinin geçici çözümler üretmekten öteye gitmemesi yeni reform paketlerinin gereklerini ortaya koymuştur. Özellikle reel sektöre finansman sağlamak amacıyla kamusal değil, milli bilinçle hareket eden yerli sermayeli bankaların ortaya çıkması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The economic crises include political, social, sociological and psychological impacts as well as economic. In order to understand the mistakes in the ongoing economic system and to recognize the role of the economy in social life, and to see how wrong economic choices are made, economic crises offer important findings to people. There is a need for an analysis of the economic crises in order to understand all these effects and make more accurate economic choices. The aim of this study is to determine the effects of the economic crises in Turkey after 1990 on the banking sector and to determine the effects of the measures taken after the crises. In this thesis, secondary data and literature review will be used to serve the purpose of the research. The financial problems that emerged after the 1994, 2000, 2001 and 2008 Crises brought the question of how secure the banking sector, which is the driving force of the economy, led to questioning the system we live in Especially in the 1980s, the economic liberalization policy and the economic liberalization have been seen to increase in the 1990s. Not being able to use the right resources, the public invited the crisis to the banks, which were the locomotive of the economy. The fact that the reform measures taken did not go beyond producing temporary solutions revealed the requirements of the new reform packages. In order to provide financing to the real sector, banks with domestic capital acting with national consciousness should not emerge.