Tüketim ve yaşam tarzları olgularının 'Gossip Girl' dizisi örneğinde sunumuna ilişkin içerik çözümlemesi
A content analysis on the presentation of consumption and life style contents in the television serial 'Gossip Girl?
- Tez No: 263174
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAPRAK İŞÇİBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu çalışma, `Gossip Girl' dizisinde sunulan yaşam tarzı ve tüketim olgularını inceleyerek küreselleşen tüketim kültürünün televizyon dizilerinde nasıl yaygınlaştırılmaya çalışıldığını ortaya koymayı amaçlamaktadır.Araştırmanın alanyazın bölümünde ideoloji ve ideolojiye yönelik kuramsal yaklaşımlar incelenmiştir. Ardından tüketim ideolojisi, tüketim toplumu, tüketim kültürü, kültür endüstrisi, modernizm, postmodernizm ve yaşam tarzları arasındaki ilişki; daha sonra da bu kavramların yayılma süreci ve küreselleşme olgusu üzerinde durulmuştur. Son olarak, küreselleşmenin günümüzdeki en önemli araçlarından olan televizyon ve televizyon yapımları ile televizyonun toplumsal rolü irdelenmiştir.Yaşam tarzları ve tüketim olgularının sunumunu incelemek için, araştırmada içerik çözümlemesi yöntemi kullanılmış ve durum saptaması yapılmaya çalışılmıştır. `Gossip Girl' dizisinin ilk iki sezonundan seçilen 4 bölümde yer alan 9 temel karakterin yaşam tarzlarını ve dizideki tüketim olgularını incelemek amacıyla 8 ayrı kategori belirlenmiştir. Demografik ve sosyolojik özellikler, boş zaman kullanımı ve boş zaman geçirme etkinlikleri, mekân kullanımı, alışveriş etkinlikleri, ürün ve hizmet tüketimi, kıyafet tüketimi, teknolojik ürün kullanımı ile ulaşım taşıtları kullanımından oluşan bu kategoriler, araştırmacı tarafından incelenmiş ve kodlama formları doldurulmuştur.Araştırmadan elde edilen verilerden çıkan sonuçlara göre, `Gossip Girl' dizisinde yaşam tarzları ve tüketim olgularının sunumu sırasında alışveriş etkinliği diğer etkenlere göre geri planda kalmaktadır. Dizi yapımcıları karakterleri alışveriş yaparken göstermek yerine tüketimi üstü kapalı biçimde dolaylı anlatımlarla seyirciye sunmaktadır. Bu sayede seyircinin gösterebileceği olası tepkiler olabildiğince dizginlenmektedir. Ayrıca, araştırma göstermiştir ki, yaşam tarzları olgusu günümüzde belirli bir kesimin ayrıcalığı olmaktan çıkarak tüm toplumu etki altında tutmaya yarayan bir şekle bürünmüştür. Tüketim ve yaşam tarzları olguları zaman ve mekândan bağımsızlaşarak hayatın her yerine hâkim olmaya başlamıştır. Teknolojik gelişmeler sayesinde gerçekleşen bu durum, çalışmada gerçekleştirilen içerik çözümlemesi yöntemiyle de desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims how is expanded the global consumer culture by the television serials examining the representation of the lifestyle and consumption phenomenon on the television serial `Gossip Girl?.Ideology and theoretical approaches of ideology are examined on literature part of the study. Then focused on the relationship between the ideology of consumption, consumer society, consumer culture, culture industry, modernism, postmodernism and life styles; after that the dissemination process of these concepts and globalization phenomenon. Finally, television which is one of the most important tools of the globalization of today's and with the social role of television and television productions are discussed.Content analysis method was used to examine the presentation of lifestyles and consumption and tried to make a case study on this research. 8 different categories were determined to examine the cases of the lifestyles of the 9 main characters which are included in the selected 4 episodes on the first two seasons of `Gossip Girl? section and the consumption facts in the serial. These categories which consists of demographic and sociological characteristics, use of leisure time and leisure activities, use of space, shopping events, product and service consumption, consumption of clothing, use of technological products and use of transportation vehicles is examined and filled the coding forms by the researcher.According to the results obtained from the survey data, shopping activity during the presentation of lifestyles consumer cases remains in the background by other factors in the television serial `Gossip Girl?. The filmmakers express implicitly consumptions of the characters provide the audience indirectly instead of showing the characters doing the shopping. In this way, the possible reactions of the audience can be shown are restrained from. In addition, this research has shown that lifestyle case is no longer the privilege of a particular sector and becomes influencing the whole community. Consumption and lifestyles started becoming independent of time and space and being dominant in the all walks of life. This situation which occurs because of the technological advances confirms with the content analysis method which has resulted in this study.