Küreselleşme ve emek piyasaları: Profesyonel işgücünün yeniden inşası
Globalization and labour markets: Rebuilding of professional labour power
  1. Tez No: 263274
  2. Yazar: SERDAR ÖZAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE OKÇAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışmada küreselleşme ile çalışma hayatında yaşanan olağanüstü değişimler ele alınmıştır. Artık emek de mal gibi serbest dolaşıma sokulmuştur. Küresel kapitalist sistem postmodern unsurlara yaslanmaktadır. Sistemin üretim bacağı ise büyük ölçüde post-Fordist bir yapıya bürünmüştür. İçinde bulunduğumuz dönem insanlık tarihinde önemli bir dönemece işaret etmektedir. Kapitalizm dünya çapında egemen bir sistem haline gelmektedir. Bu sistemin kar amaçlı dev şirketleri de büyük bir ivmeyle yeryüzünün tüm coğrafyalarında mal alıp satar hale gelerek küreselleşmiştir. Küreselleşmenin lokomotifi dev şirketlerdir. O şirketleri hedeflerine taşıyan da profesyonel yöneticilerdir. Küreselleşme dünyayı bugüne dek görülmedik çapta etkisi altına almakta ve toplumları dönüştürmektedir. Bu değişimin failleri öncelikle profesyonel yöneticilerdir.Bu çalışmada küreselleşmenin bugünü, postmodernizm ve post-Fordizm kuramsal olarak ele alınmıştır. Günümüzde yaşanan dönüşümlerin işgücüne etkileri de çeşitli açılardan incelenmiştir. Yeniden inşa edilmekte olan çalışan ve onun rol modeli olan yönetici ele alınarak yaşam tarzları, kimlikler, başarı ölçüsündeki değişimler, denetim ve gözetimin yaygınlaşması ve bunların dünya görüşleri ve değerler üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Alandan örneklerle görüşmeler yapılarak konuya ilgili veriler toplanmış ve değerlendirilmiştir.Sonuç olarak önemli bir kırılmanın yaşandığı bu çağda, dönemin koşullarına uygun olarak emek de, profesyonel yönetici de yeniden yapılandırılmaktadır. Modernizmin öğretileriyle yetişmiş insanlar bu döneme uyum sağlama çabası içindedir. Bu süreç çeşitli açılardan sancılıdır. Modenizmin rasyonel ideali altüst olmaktadır. Öte yandan yeni nesiller farklı bakış açılarıyla yetişmekte ve yeni dönemin taleplerine daha uygun karakteristikler taşımaktadırlar.
Özet (Çeviri)
This study covers extraordinary changes in work life due to globalization. Labor is now in free circulation as commodity. Global capitalist system lies on postmodern elements. Production side of the system has been significantly reshaped in a post-Fordist structure. Present time marks a major breakdown in history. Capitalism has become a worldwide dominating system. Profit-oriented giant corporations have gobalized the economy through exchanging goods in all geographical locations at an accelerated speed. The main driver of globalization is these giant corporations. Professional executives are the vision makers and doers of corporations to reach their targets. Globalization has outstanding impact on earth that has never before. The change agent is at first the professional executives.This study theoretically examined the globalization today in terms of postmodernism and post-Fordism. Various aspects of transformations in labour power have been comprehensively searched. The working class and their superiors as their role models have been searched to reveal the influences on life styles, identities, changes in performance criteria, inceasing surveillance and control as well as their impacts on values and points of views. Data have been collected and assessed via interviews with the samples in the field.Consequently it has been found out that labour and executive managers are being reconstructed in parallel with the circumstances of globalization. People who are grown with modern theory and its values have serious adaptation problems. This is a painful process. The ideals of modernism are being upside down. However new generations have different points of view and have typical characteristics fitting to the requirements of new era.