Preoperatif anksiyete nedenleri ve preoperatif vizitin anksiyete üzerine etkisi
The causes of preoperative anxiety and the effect of preoperative visit on anxiety
- Tez No: 281163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL ÖLMEZ KAVAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada; elektif cerrahi planlanan hastalarda anestezi ile ilgili endişe nedenlerinin belirlenmesi, preoperatif ve postoperatif anksiyete düzeylerinin ölçülmesi, anestezistin preoperatif vizitinin anksiyete üzerine etkisinin incelemesi planlanmıştır.Çalışma Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalına başvuran; genel anestezi altında, elektif şartlarda operasyonu planlanan; 16?60 yaş arasındaki 200 olguda planlanmıştır. Hastalar, preoperatif bir veya iki gün önce ve postoperatif birinci gün düzenlenen iki vizitte ziyaret edilmiş, anksiyete değerleri STAI Form TX-1 ile, anestezi ile ilgili endişe nedenleri 12 soruluk bir anket ile ölçülmüştür. Birinci grupta anket sonrası vizit sonlandırılarak, poliklinikteki değerlendirme ve bilgilendirme yeterli kabul edilmiştir. İkinci grupta yeterli düzeyde bilgilendirme sağlandıktan sonra anket doldurularak vizit sonlandırılmıştır. Operasyondan sonraki gün içinde tüm hastalar kliniğinde yeniden ziyaret edilmiş ve anket formu anestezi doktoru tarafından hastaya okunarak cevapları kaydedilmiştir.Sonuç olarak preoperatif dönemde hastaların anksiyete düzeylerinin yüksek olduğu; kadın cinsiyet, 1-4 çocuk varlığı, kentsel yerleşim, gelir seviyesinin düşük veya yüksek olması ile preoperatif anksiyete arasında anlamlı bir ilişki olduğu; anestezi ile ilgili olarak en sık ameliyat sonrası ağrı, ameliyat sonrası uyanamamak ve yoğun bakımda kalmak gibi önemli endişeler yaşadıkları; kaliteli bir vizit ile anksiyetede azalma sağlanabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; that was planned determining causes of anxiety about anesthesia, considering preoperative and postoperative anxiety levels, examining the effect on anxiety of the anesthesists preoperative visit on patients who planned elective surgeryThe study is planned 200 patient who referred to Anesthesiology and Reanimation Department of Dicle University Medical School, 16-60 years old which planned elective surgery under general anesthesia. The patients were visited two times; preoperative one or two days ago and postoperative first day. Anxiety values were measured with STAI Form TX-1, the causes of anxiety about anesthesia were measured with a questionnaire that has 12 questions. At the first group the visit was stopped after the questionnaire and accepted that was enough evaluating and informing at polyclinic. At the second group before the patients were informed enough then the visit was stopped after the questionnaire. The day after the operation all the patients were visited again on their clinic and the questionneire form was read by anesthesist to patients and their answers were noted.As as conclusion; that was determined; anxiety values of patients were high at preoperative time and female sex, having got 1-4 children, urban life, low or high income levels had a meaningful connection with preoperative anxiety. The causes of anxiety interested in anesthesia were frequently postoperative pain, cannot recover at postoperative time and stay in intensive care unit. With a quality visit we determined that the anxiety can be decreased.