Eugéne Ionesco'nun ?Macbett? adlı oyununda Banco ve Macol karakterlerinin Stanislavski yöntemiyle canlandırılması
Personation of chracters Banco and Macol with Stanislavski technique in the literary of Eugene Ionesco's play ?Macbett?
- Tez No: 289819
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ZURAP SIKHARULIDZE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
Fransız yazar Eugéne Ionesco; II. Dünya Savaşı yıkımının, gölgesinde eserlerini yapılandırmıştır. Bu nedenle öncelikle Ionesco'nun yaşadığı dönem incelenmiş, eserlerine etkileri tartışılmıştır. Ionesco'nun ?Macbett? adlı oyununu ele alınmış, eser kapsamlı olarak incelenmiştir. Eser; William Shakespare'in ?Macbeth? adlı eserinden esinlenerek yazılmıştır. Bu hırs temelli iktidar oyunu; Ionesco'nun temelini attığı absürd tiyatrosunun aykırı diliyle örülmüştür. Eser karakterlerinden Banco ve Macol, Konstantin Stanislavski'nin oyunculuk tekniği ile çözümlenmiştir. Sonuç olarak; Stanislavski'nin oyunculuk tekniği ile Banco ve Macol karakterleri önce gerçekçi olarak çalışılmış, sonra absürd tiyatronun dili ile bozuma uğratılarak canlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The French playwright Eugene Ionesco has structured his work under the influence of II. World War destruction. Therefore, the basis of his own era has been evaluated to analyze the impact of his era on his work. Later, the theater play ?Macbett? has been studied comprehensively. The play is inspired by William Shakespeare's Macbeth. The foundations of theatre of the absurd has laid in this play by Eugene Ionesco. The two characters of the play, Banco and Macol, have been examined under the technique of Stanilavski. In the first part of the study Banco and Macol characters are studied in the light of Stanislavski?s acting technique, in the second part, characters are repersonated under the genre of theatre of the absurd.