Eşe karşı cinsel saldırı suçu
Spousal sexual assult crime
  1. Tez No: 263400
  2. Yazar: EDA SALMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Evlilik birliği içerisinde bulunan eşler arasında gerçekleşen cinsel saldırı olayları, günümüzde bütün toplumlar için ciddi bir sorun olma özelliği taşımaktadır. Bu çalışmanın amacıi toplumların ve yasaların cinsel davranışların sınırlarına olan bakış açısını, cinsel suçların evlilik birliği içerisinde eşler arasında işlenip işlenemeyeceğini, eşe karşı cinsel saldırının hangi şartlarda suç teşkil edeceğini, eşe karşı cinsel saldırı suçunun gerçekleşme oranları ile sebep ve sonuçlarını ve mağdur eşin başvurabileceği hukuki yolları ortaya koymaktır.Çalışmanın birinci bölümünde, cinsel suç kavramına değinilmiş; toplumların ve Türk Hukuku'nun, cinsel davranışların sınırlarını çizerken geçirmiş olduğu tarihsel süreç ele alınmıştır.İkinci bölümde, eşe karşı cinsel saldırı fiili irdelenmiş, söz konusu fiilin suç olarak öngörülmesi süreci açıklanmış ve Türk Ceza Kanunu'ndaki mevcut yasal düzenleme açısından eşe karşı cinsel saldırı suçunun tahlili yapılmıştır.Son bölümde ise, eşe karşı cinsel saldırı olayları aile içi şiddet açısından irdelenmiş, eşe karşı cinsel saldırı suçunun sebep ve sonuçları ile faile ve mağdur profili ortaya koyulmuş ve mağdur eşin sahip olduğu hukuki seçeneklere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
At the present time, spousal sexual assult facts are considered for all societies as a serious problem. The aim of this study is to introduce the social and legal point of view toward the limits of sexual acts, the possibility for the sexual crimes to be commited between spouses, resquired circumstances for spousaal sexual assult to constitute a crime, perpetration rates, reasons and results of sexual asasult crime and available legal remedies for the victim.In the first chapter, concept of sexual crime has been debated and historical process of limitations on sexual act has been investigated from the viewpoint of different societies and Turkish Law.In the second chapter, act of spousal sexual assult and its criminalization process have been discussed and spousal sexual assult crime has been analyzed according to the legal arrangement on Turkish Criminal Code.In the last chapter, act of spousal sexual assault has been debated as a family violance, its reasons, results and perpetrator and victim profile have been explained and the legal remedies for the victim have been clarified.