Sigorta sözleşmelerinde bilgilendirme yükümlülüğü
Obligation to inform in the insurance contracts
  1. Tez No: 263402
  2. Yazar: EVRİM AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SAMİM ÜNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 1290. maddesi sigorta ettirene, sahip olduğu bilgiyi sigortacı ile paylaşma yükümlülüğünü getirmektedir. Ancak aynı kanun sigortacı bakımından böyle bir yükümlülük getirmiş değildir. Ancak özellikle tüketicilerin korunması amacını taşıyan düzenlemelerin yapılmasından sonra bu husus da artık bir gereklilik halini almıştı. Sigorta hukuku bakımından sigortacının bilgilendirmesi yönündeki yükümlülüğün 2007 yılında yürürlüğe giren Sigortacılık Kanunu'nun 11/3. maddesi ile getirildiğini görmekteyiz.Sigorta sözleşmelerinde bilgilendirme yükümlülüğünü incelediğimiz tezimizde sigorta sözleşmelerinde bilgilendirme yükümlülüğünün amacı, hukuki niteliği, kapsamı, bilgilendirmenin tarafları, bu yükümlülüğe aykırılık halleri ve buna aykırılığın müeyyidesi, Türk Ticaret Kanunu Tasarısı'ndaki bu konuya ilişkin düzenlemeler ele alınmaktadır. Ayrıca diğer alanlardaki bilgilendirmeye ilişkin örnekler de incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Based on Article 1290. of Turkish Commercial Law obliges the policyholder to share the information with the insurer. However such obligation in terms of the mentioned law has not been stated for insurer. This matter has become a necessity after the amendments of protection of the consumers. In terms of the insurance law, the obligation of insurer to inform came into force in 2007 with the article of 11/3 of the Insurance Act.In this thesis that reviews the obligation to inform in the insurance contracts, purpose of this information obligation, its legal nature, scope, parties of this obligation, and it?s sanctions.