Niş pazar olan ortopedik terlik ve ayakkabı tüketicilerinin pazarlamayla ilgili düşünceleri
Consumers opinions about marketing of orthopedic slipper and footwear which is an niche market
- Tez No: 263433
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RUZİYE COP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüzde tüketici istek ve ihtiyaçlarının değişmesiyle birlikte işletmeler pazar bulmakta zorlanmakta ve bu nedenle farklı pazarlama stratejileri geliştirmektedirler. Geliştirilen pazarlama stratejilerinden biride niş pazarlara yönelme olmaktadır. İşletmeler, niş pazarlarla, büyük oranda rekabet ortamından uzaklaşmakta ve müşterilerin karşılanmamış istek ve ihtiyaçlarını yakından takip etmektedirler. Aynı zamanda niş pazarlama stratejilerini uygulayan ve kar sağlayan işletmeler gün geçtikçe artmaktadır. Bu doğrultuda niş pazarlama stratejileri önem kazanmaktadır.Niş pazarlama uygulayan işletmeler teknolojiyi ve interneti kullanarak daha rahat ve kolay pazar bulup pazarlama karması geliştirmeye başlamıştır. Bu çalışmada niş pazar olarak ortopedik terlik ve ayakkabı ürünleri pazarı incelenmiştir.Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde pazarlamayla ilgili temel kavramlar incelenmiştir. Ayrıca bu bölümde stratejik planlama ve pazarlama planlaması üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise niş pazarlama kavramı, tanımı, tarihsel gelişimi, özellikleri, kitlesel pazarlama kavramı, niş pazarlama karması stratejileri, niş pazarlamanın üstün ve zayıf yönleri üzerinde durulmuştur. Uygulama bölümü olan üçüncü bölümde Bolu ilinde ortopedik terlik ve ayakkabı kullanan tüketici pazarı; frekans analizi, faktör analizi, varyans analizi ve tukey testi kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, as a result of changes in customer preferences and demands, businesses have difficulty finding new markets and they consequently feel obliged to develop different marketing strategies. One of these recently developed marketing strategies is the orientation towards the niche markets. The businesses find the opportunity to closely follow the unsatisfied needs and demands of the customers through the niche markets and they also make themselves free from the competitive environment of other markets. The companies which perform niche marketing strategies and make profit in return are increasing day by day. In this context, niche marketing strategies are gaining prominence.The businesses which use niche marketing have started developing marketing combinations by obtaining markets more easily by the help of the use of technology and internet. This study investigates the orthopedic slippers and footwear products market as the niche market.The study consists of three sections. The first section examines the basic terms in marketing. This section focuses on strategic planning and planning of marketing as well. Second section elaborates the term, history, historical development and characteristics of niche marketing, mass marketing concept, niche marketing combination strategies and the weak and strong points of niche marketing. The third and the application section examines the consumer market in Bolu province in terms of orthopedic slippers and footwear by utilizing frequency, factor, variance analysis and the Tukey test.