2008 Ekonomik krizi
Economic crisis of 2008
- Tez No: 263477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK ÇUKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ekonomik krizler insanlık tarihini etkileyen olgulardır. Ekonomik oldukları kadar siyasi, toplumsal, sosyolojik, psikolojik vb. etkileri de bulunmaktadır. Mevcut ekonomik sistemdeki yanlışlıkları anlamak ve toplumsal ilişkilerde yaşamsal olarak ekonomin rolünü iyice fark etmek ve ne gibi yanlış ekonomik tercihler yapıldığını görebilmek açısından da ekonomik krizler insanoğluna önemli bulgular ve deliller sunmaktadır. Tüm bu etkilerin iyi anlaşılabilmesi ve daha olumlu ekonomik tercihler yapılabilmesi açısından ekonomik krizlerin tahliline ihtiyaç vardır.Bu tez çalışması 2007 yılında başlayan ve 2008 yılında gelişen küresel ekonomik krizin oluşumunu nedenlerini, kriz döneminde yaşanan gelişmeleri, çeşitli piyasalara ve çeşitli sektörlere etkilerini, ABD'deki Türkiye'deki AB'deki ve bazı başka önemli dünya ekonomilerindeki etkilerini ve bu ülkelerde kriz döneminde yaşanan bazı gelişmeleri ortaya koymayı ve krizle ilgili genel bir görünüm sunmayı amaçlamaktadır.2008 yılı krizini değerlendirmeye yardımcı olması açısından öncelikle dünya ekonomisinin gelişimiyle birlikte kriz kavramı ele alınacak, ekonomik ve finansal kriz türleri ve bunların gelişim yolları incelenecek, dünya genelinde bugüne kadar yaşanmış krizler incelendikten sonra 2008 Ekonomik Krizinin gelişimi, nedenleri, reel ve finansal sektöre, ABD, Türkiye ve dünya ekonomilerine etkileri rakamlarla ortaya konulacak ve bunun ardından önümüzdeki yıllardaki beklentilere bakılacaktır.
Özet (Çeviri)
Economic crises are events that effect history of humanity. Besides their economic effects also have political, sociologic and sociologic effects. At the other hand they provide results and evidence to be aware of economic inefficiencies, role of economy in sociology and wrong ecenomic decisions. To understand those effects on life and to make beter economic decisions economic crises should be analyzed systematically.This thesis aims to provide a point of view about the global economic crises triggered in 2007 and became a credit crunch and analyse some events occured in the USA, EU, Turkey and other important economies of the world. Study also examines interactions between different markets and sectors.Firstly, to better understand 2008 crisis, the concept of crises with developments in the world economy will be held. Types of macroeconomic and financial crises will be examined, and briefly past great economic crises will be investigated. Finally, development of 2008 economic crises, causes and results of the crises will be examined. All causes and results will be supported with numbers and expectations for post crises will be summarized.