Veri madenciliği yöntemi ile Türkiye'deki hava kirliliği durum analizi
Air pollution state analysis in Turkey by data mining method
- Tez No: 263515
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAFİYE TURGAY, DOÇ. DR. İSMAİL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Teknolojini gelişimi ile birlikte bilgisayar teknolojilerinde özellikle son 10 yılda çok büyük gelişmeler olmuştur. Önceleri veri bulmakta zorluk çekilirken, şimdilerde çok sayıdaki verinin nasıl değerlendirileceği sorunu ile karşı karşıya gelinmiştir. Özellikle farklı yerlerde farklı formatlarda elde edilen verilerin tek çatı altında toplanıp nasıl değerlendirileceği önem kazanmıştır. Geleneksel istatistik yöntemleri ile işlenmekte zorluk çekilen bu verilerin özel yöntemlerle çözümlenmesine gereksinim duyulmuştur.Çevre ve Orman Bakanlığı ve paydaşları tarafından 111 ölçüm istasyonunda hava kirliliği ölçümleri yapılmaktadır. Bu ölçümler sonucu elde edilen milyonlarca verinin değerlendirilerek anlamlı ve karşılaştırılabilir sonuçlar elde edilmesi amacıyla veri madenciliği uygulaması yapılmıştır. Veri madenciliği yöntemlerinden hiyerarşik olmayan kümeleme yöntemlerinden k- ortalamalar yöntemi kullanılarak Türkiye'deki Hava Kirliliği Durum Analizi yapılarak karar vericilerin, uzmanların ve araştırmacıların hizmetine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
There have been great developments in computer technologies especially in the last 10 years with the development of technology. There are difficulties in finding data previously, at present the problem of how to asses great amount of data is encountered. Especially, how to collect data obtained from different sources in different formats under a single framework and how to assess it has gained importance. The data that is difficult to process with traditional statistical methods is need to be analysed with special methods.Air pollution measurements are being performed by Ministry of Environment and Forestry and its stakeholders in 111 measurements stations. Data mining implementation has been performed to obtain meaningful and comparable results by assessing millions of data obtained by these measurements. Air pollution state analysis has been performed and put into service of decision makers, experts and researchers by using k-means method which is one of the non-hierarchic clustering methods of the data mining.