Hemşirelerin verimliliğini düşüren işyerindeki psikolojik (mobbing) koşullar üzerine bir inceleme; ?Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma Hastanesi örneği?
An investigation about the mobbing in the work place that decreases ?Cumhuriyet University Research Hospital Case?, master?s thesis,
  1. Tez No: 263537
  2. Yazar: ESMA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KOCACIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Health Care Management, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmada, çalışanın işyeri verimliliğini düşüren koşulların ortaya konulması amaçlamıştır. Diğer bir ifadeyle bu çalışma, işyerinde yaşanan psikolojik taciz konusunun irdelendiği ve yaşanan psikolojik tacizin iş yaşamını nasıl etkilediğini belirlemek amacıyla yapılan bir çalışmadır.Çalışanın işyeri verimliliğini düşüren koşullar arasında, psikolojik taciz dışında uzun çalışma saatleri, eğitime uygun olmayan iş, işyerinde kullanılan teknoloji, ücret gibi çok sayıda faktör vardır.Araştırma için, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi hastanesinde çalışmakta olan hemşirelerden tesadüfî yolla seçilen 126 kişilik bir örneklem grubu oluşturulmuştur. Bu örneklem grubuna mobbing anketi uygulanmıştır. Bu anketi uygulamamızın nedeni, ankete katılanların demografik nitelikleri ile yıldırma eylemlerine maruz kalmaları yönünde bir ilişki olup olmadığının tespit edilmesidir.Elde edilen veriler SBSS 16,0 (Statistical Package For Social Sciences) paket programına aktarılmış, analiz ve değerlendirmeler yapılmıştır. Elde edilen verilerin karşılaştırılmasında ki-kare testi kullanılmış ve istatistiksel anlamlılık düzeyi 0.05 alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to reveal the workplace conditions that reduce employee productivity. In other words, this study is made in order to investigate the psychological harrassment at work piace and in order to determine the effects of psychological harrassment at work place and in order to determine the effects of psychological abuse at work life as well.A sample group at 126 people was randomly selected from the nurses working in the hospital of Cumhuriyet University. A survey has been applied to this sample on mobbing. The reason why we apply this survey is to determine whether there is a relationship between the demographic characteristics of survey participants and exposed to act of intimidation.The data obtained has been transferred to the SPSS 16.0 (Statistical Package For Social Sciences) and its analysis and avalvations has been successfully done. Ki-kare test was used to compare the data at the statistical significance level of 0,05.