Engellilere yönelik hizmetler: Amasya örneği
Services for disabled people: The Amasya case
- Tez No: 263538
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZİYNET BAHADIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amasya il merkezinde ikamet eden engelli birey ve ailelerinin sosyo-ekonomik düzeyleri üzerine bir inceleme yapmak ve bu ailelerin toplumsal yaşama katılımlarının düzeyleri temel ihtiyaçları ve beklentileri konusunda sosyolojik değerlendirmeler yapmak amaç edinilmiştir.Araştırmanın evrenini 2000 yılı genel nüfus sayımı rakamlarına dayalı olarak Amasya il merkezinde ikamet eden 807 erkek ve 546 kadından oluşan 1353 engelli bireydir. Örneklem, Amasya Rehberlik ve Araştırma Merkezinde eğitsel değerlendirme sürecine uygun biçimde her engel grubundan %10 örnek seçilerek oluşturulmuştur. Araştırmada betimsel yöntem kullanılmış ve 133 engelli bireyin anne veya babalarına 49 sorudan oluşan anket formu görüşme yoluyla uygulanmıştır.Amasya Rehberlik ve Araştırma Merkezinde yapılan gözlemler sonucu ildeki engelli birey ve ailelerinin sosyal yaşama katılım ve toplumsal hizmetlere ulaşabilirliklerinin sınırlı olduğu görülmüştür. Çalışmada bu sosyo-ekonomik yapıları ile yönetim mekanizmalarından beklentileri ve ihtiyaçlarının ne yönde yoğunlaştığı araştırılmış ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This is an investigation on the social lives of the disabled individuals and their families who live in the provincial centre of Amasya, the families, level of participation in the social life, their fundamental needs and their expectations in order to make sociological analysis.The universe of the study consists of 1353 disabled individuals who live in the provincial center of Amasya, 807 of them are males and 546 of them are females. Examples of the research were formed by choosing 10% samples from the each disability group in accordance with the educational evaluation process in Amasya Counselling and Research Center. A descriptive method is used in the research and survey sheets which consists of 49 questions were applied to the 133 parents of disabled individuals by interviews.As a result of the observations conducted by Amasya Counseling and Research Center, it has been seen that participation to the social life and the availability of access to the social services of the disabled individuals and their families in the city are limited. In the study, in what ways the general structures, education and income status and the expectations from the management mechanisms and needs of these families are intensified are investigated and discussed.