Et-Teshil fi't-Tıbb (Kitab-ı Teshili'l-Mevlana Şemseddin)(İnceleme-Metin-Dizin)
Tıpta Kolaylık
  1. Tez No: 263547
  2. Yazar: ONUR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHAN PAÇACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Halk Sağlığı, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Public Health, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 545
Özet
Çalışmamız, bir tıp eseri olan, Süleymaniye Kütüphanesinin Fatih bölümünde 3543 demirbaş numarasıyla yer alan, 16. yy.'a ait et-Teshil fi't-Tıb adlı eserin dil özelliklerinin tespit edilmesi amacıyla oluşturulmuştur. Hacı Paşa tarafından yazılan, 114 varaktan oluşan ve her varakta 16 satır bulunan eser, harekeli nesihle yazılmıştır. Eserin dili akıcı, sayfaları düzgündür.İncelemeye alınan eserin öncelikle aslına uygun olmak kaydıyla yazı çevrimi yapılmıştır. Her sayfa bir numara ve yanına bir harf verilerek başlıklandırılmış, böylelikle inceleme esnasında doğabilecek karışıklıklar önlenmiş, bu da çalışmayı kolaylaştırmıştır.Dizin aşamasında metinde geçen kelimeler, alfabetik sıraya dizilerek her kelimenin teker teker anlamı verilmiştir, bu kelimelerin aldığı çekim ekleri de alt madde olarak sıralanmıştır. Hem kelimeler hem de aldıkları çekim ekleri metinde geçtikleri sayfa ve satır numaralarıyla yazılmıştır.Gramer kısmında ise eser; yazım özellikleri, ses ve şekil bilgisi açılarından incelenmiş, incelenmesi gereken ekler de kelime kökünden ?-? veya ?+? işaretleriyle ayrılarak gösterilmiştir.Eski Anadolu Türkçesi döneminin özelliklerini taşıyan bu çalışmanın Türk diline ve şimdiye kadar aynı amaçla ele alınmış diğer çalışmalara bir katkı sağlamasını temenni ederiz.ANAHTAR SÖZCÜKLERHacı Paşa, Eski Anadolu Türkçesi, Tıp, Türk Dili, Gramer, Dizin, Metin, Mevlana Şemseddin, Teshil, Süleymaniye.
Özet (Çeviri)
Our study, which is a medical work, in Fatih division of Süleymaniye Library 3543 the inventory numbers, in the 16th century et-Teshil fi?t-Tıb of language characteristic of his work is intended to be identified. The work, which that written by Hacı Paşa, consist of 114 leaf and each leaf has 16 lines, written with floating naskh. Fluently the language of work, the pages are smooth.Taken to review the work of the first cycle to the original article has been provided to be eligible. A letter to a number next to each page and been given the title, so that confusion may arise during the investigation prevented, which facilitated the work.During index the words in the text, arranged in alphabetical order and definition of the each word was given, the inflection of the words as sub-items are listed. Both of words and the inflection, the page and line numbers of the text are written.In grammar of the work; spelling features, sound and shape were examined, in terms of information, adds the word that should be reviewed by the roots