Savaş ve sonrası Türk Resim Sanatında savaş konulu resimlerde figür ifade analizleri (1913-1937)
Analysis of figures and expressions in war themed Turkish Painting during and post war period (1913?1937)
- Tez No: 263548
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. A. YŞAR SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Education and Training, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
İfade ve beden dili, sözcükler olmadan pek çok duyguyu ortaya koyan veya aktaran anlatım şeklidir. Plastik sanatlarda izleyici sözcükler yerine, ifade ve hareketlerden oluşan kompozisyonla karşılaşır. Dolayısı ile sanat eserinin izleyicisi ile buluştuğu andaki etkisi, sanatçısının sözsüz eserindeki aktarımıyla orantılıdır. Bu sebeple ifade (mimik) ve beden dili (jest), sanatçı tarafından etkili bir biçimde kullanılabilmesi için irdelenmiş olması gerekir.Bu tezimizle sanat eğitimi sürecinde, öğrencilerin Sanatsal Anatomi ve Desen derslerinin dışında, figürlü çalışmalarında ifade ve beden hareketlerinin istenilen etkiyi verememesinin nedeni olarak, savaş konulu Türk resminden örneklerle, sanatsal aktarımda eserdeki figür veya figürlerin, ifade (mimik) ve beden dili (jest) vurgulanmasındaki önem ortaya konmaya çalışılmıştır.Bu tezin kilit noktasını mimik ve jest unsuru oluşturmaktadır. Bu bağlamda tezimizde yazılı kaynaklarla beraber, tez içeriğine uygun ve pek çok internet sitesinde de kaynak olarak gösterilen birkaç siteden de faydalanılmıştır. Tez asıl itibariyle Türk sanat eğitiminde plastik sanatlar için önemli olduğu düşünülen bir detayı dile getirerek, figüratif içerik taşıyan eserlerin daha da başarılı olabilmesi için figür ve ifade analizi adı ile ortaya çıkmıştır. Tezde, 1913 ? 1937 yılları arasında yapılmış savaş temalı resimlerden seçilen örneklerin analizlerine yer verilerek, ifade ve beden dili ile yapılan aktarımın başarısına değinilmiştir.Figür ve ifade hususunda sanatçı ve eserindeki duygusal aktarımın başarısı vurgulanmak suretiyle, ifade (mimik) ve beden dili (jest) bilgisinin öğrencilere sanat eğitimi sürecinde verilmesinin gerekliliği düşünülmüştür. Savaş konulu Türk resminden örneklerle konunun daha iyi açıklanabileceği ve Türk resim sanatı içerisinde özel bir yeri olan Şişli Atölyesi hakkında bilgi verilmiş; asıl konumuz olan figür ifade analizleri üzerinde durulmuştur. Bunun için yüz ifadesi ve beden dili ile ilgili bilimsel verilerden yararlanılmıştır.Sanat eğitimimizde figürlü çalışmaların azalması ya da öğrenciler tarafından bu tür çalışmaların tercih edilmemesi, yukarıda bahsedilen nedenden ötürüdür. Bundan dolayı sanat eğitimimizin hiçbir konuda eksik kalmaması ve gelişmesi gereği düşünülerek bu tez oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Body and expression language is a type of expressing or presenting many emotions without words. In plastic arts, viewer faces a composition of expression and motions instead of words. Accordingly, the effect of work of art, when it faces the viewer, is proportional to presentation of the artist?s wordless work. For that reason, expression (mimic) or body language (gesture) should be examined in order to be used effectively by an artist.In this thesis, in the process of art education, except from Artistic Anatomy and Design lessons, as a result of why students cannot express the desired effect on viewer, the importance of students? abilities to express gestures and mimics, and also the figures in art with some examples from war themed Turkish paintings is emphasized.The key feature of this thesis is mimic and gesture. In this sense, in our thesis, as an addition to some written sources, we used a lot of websites as sources. In fact, this thesis comes up as an analysis of expression and figure to make figurative works more successful by expressing a detail that is thought to be important in Plastic Arts in Turkish Art Education. In this thesis, the success of expressing expression and body language among the samples of war themed paintings between 1913 ? 1937. By emphasizing the emotional expression of figures and in artist and his work, it is thought that students should be provided with the information of mimic and gesture. It can be better explained by the war themed Turkish paintings and some information is given about Şişli Atelier, analysis of expression, our main theme, is emphasized. For this reason, some scientific data is gathered about face expression and body language.The decrease in figured studies in our art education or the decrease in students, choice is because of the discussed subject above. For that reason, this thesis is completed in order to develop our art education and not to be lack of any subjects.