Üniversite hastanelerinin 2008 yılı verimlilik ve etkinlik analizi
Efficiency and productivity analysis of university hospitals in 2008
- Tez No: 263595
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜDAVERDİ BİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada Etkinlik ve verimlilik kavramlarının incelenmesiyle birlikte, sağlık sektörünün en önemli kurumları olan üniversite hastanelerinde 2008 yılı verileri kullanılarak bir etkinlik ölçüm uygulaması (veri zarflama analizi) verilmiştir.44 Üniversite hastanesinin değerlendirmeye dahil edildiği bu çalışmada, matematik programlama tabanlı bir etkinlik ölçüm yöntemi olan Veri zarflama analizi (Data Envelopment Analysis) ile gerçekleştirilmiştir. Veri zarflama analizi doğrusal programlamanın özel bir uygulama şekli olup, aynı amaçlara sahip olan organizasyonların göreceli olarak verimliliğini ve etkinliğini ölçmekte kullanılmaktadır. Dört girdi ve dört çıktı değişkeninin kullanıldığı bu analiz, ?Ölçeğe göre sabit getiri varsayımı altında, radyal, girdi yönlendirmeli? olarak uygulanmıştır.Değerlendirmeye dahil edilen 44 üniversite hastanesinden 11 tanesi etkin sınır üzerinde yer almışlardır. Tam etkin olan bu karar verme birimlerini rol-model alarak etkin olması mümkün olan 33 üniversite hastanesi için de bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study with investigating efficiency and productivity concept, data evelopment analysis (DEA) is performed by using 2008 data in university hospitals that are most important corporate in health sector.44 University hospitals were included in the assessment of this study, Data envelopment analysis (DEA) that has been a mathematical programming-based method of measuring the activity was carried out. Data envelopment analysis is an application of linear programming that has been used to measure the relative efficiency and productivity of organizations with the same objectives. In this analysis that four input and four output variables are used, it has been applied the assumption of constant returns to scale, radial and input-driven model (BCC).Eleven of the forty-four university hospitals that are included to the study have been found on the efficient frontier. It ıs also made some suggestions that decision-making units that can be enabled fully by role-models for the 33 university hospitals that are likely to be effective.