Genel cerrahi uzmanlık öğrencilerinin temel cerrahi becerilerine ilişkin ulusal düzeyde gereksinim belirleme çalışması
Needs assessment study of the basic surgical skills of general surgery residents: A national survey
  1. Tez No: 693424
  2. Yazar: EMİNE VATANSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NÜLİFER DEMİRAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Amaç: Araştırmada, genel cerrahi uzmanlık öğrencilerinin temel cerrahi becerilerine ilişkin genel ve öğrenen gereksinimlerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Gereksinimlerin belirlenmesinde Kern'in altı adımlı program geliştirme yaklaşımının ilk iki basamağı uygulanmıştır. Araştırma karma yöntem araştırma deseninden keşfedici sıralı desendedir. Çalışmada ilk olarak nitel veriler elde edilmiş, nitel verilerin tümevarımsal içerik analizi sonucu literatürle desteklenerek veri toplama aracı (anket) oluşturulmuştur. Nitel aşama için evreni İzmir il merkezinde genel cerrahi uzmanlık eğitimi veren üniversite ve eğitim araştırma hastanelerinde görevli öğretim üyeleri oluşturmuştur. Amaçlı örneklem yöntemi kullanılarak seçilen ve görüşmeyi kabul eden öğretim üyeleriyle (n:16) derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Nicel aşamada evreni Türkiye'de genel cerrahi uzmanlık eğitimi alan ve sayıları 768 olan öğrenciler oluşturmuştur. Kolay ulaşılabilir durum örnekleme yöntemi ile seçilen öğrencilerin 240'ı (%31,25) anketi çevrim içi ortamda yanıtlamıştır. Araştırmanın nitel aşamasında yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak veriler toplanmıştır. Araştırmanın nicel aşamasında ise genel cerrahi uzmanlık öğrencileri için geliştirilen Temel Cerrahi Becerilere İlişkin Gereksinim Belirleme anketi uygulanmıştır. Ankette; Psikomotor beceriler, Teorik bilgi, Kişiler arası beceriler, Kişisel beceriklilik ve İleri bilişsel beceriler olmak üzere beş boyutta 79 madde yer almaktadır. Anket maddeleri önemlilik düzeyine (hiç önemli değil=1-çok önemli=4) ve ilgili maddenin uzmanlık eğitiminin hangi aşamasında (ilk 6 ay, 6-12. ay, 2-3. yıl ve 4-5. yıl) verilmesi gerektiğine göre iki yönlü olarak yanıtlanmaktadır. Nitel aşamada veriler tümevarımsal içerik analiz yaklaşımı ile NVIVO 11 Pro for Windows programı kullanılarak çözümlenmiştir. Nicel aşamada verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistikler uygulanmıştır. Bulgular: Araştırmada nitel verilerin analizinde; genel cerrahi uzmanlık eğitimini etkileyen faktörler, genel cerrahi uzmanı olma, genel cerrahi uzmanlık eğitiminde öğrenme süreci, beceri kazanma, temel cerrahi beceriler ve koçluk olmak üzere altı tema belirlenmiştir. Araştırmanın nicel verilerin analizinde; genel cerrahi uzmanlık öğrencilerinin en fazla gereksinim olarak belirttiği başlıkların uzmanlığın ilk 6 ayında (40 madde) olduğu ve uzmanlık eğitiminin ilerleyen dönemlerinde gereksinimlerinin azaldığı (6-12. ay: 17 madde, 2-3. yıl: 16 madde, 4-5. yıl: 3 madde) görülmüştür. Genel cerrahi uzmanlık öğrencilerinin en fazla gereksinim olarak belirttiği başlıklar; Psikomotor beceriler boyutunda Kardiyopulmoner resüsitasyon yapabilme (n:200, %83,3), Teorik bilgi boyutunda Standart güvenlik önlemleri ve ameliyathane kuralları kavramı (n:146, %60,8), Kişiler arası beceriler boyutunda Hasta onamı alma (n:161, % 67,1), Kişisel beceriklilik boyutunda Cerrahi disiplin, nosyon (n:145, % 60,4) ve İleri bilişsel beceriler boyutunda ise Cerrahi hastanın değerlendirilmesi (n:153, % 63,7) olduğu saptanmıştır. Adli rapor yazmanın uzmanlığın ilk 6 ayında yüksek oranda % 23,3 (n:56) çok önemli olduğu belirtilse de, uzmanlık eğitiminin tüm sürecinde (6-12. ayında % 17,9, 2-3. yılında % 22,9 ve 4-5. yılında % 13,8) çok önemli olduğu bulunmuştur. Kriz yönetiminin uzmanlığın 2-3. yılında yüksek oranda % 31,3 (n:75) çok önemli olduğu belirtilse de, uzmanlık eğitiminin tüm sürecinde (ilk 6 ayında % 21,7, 6-12. ayında % 20,0 ve 4-5. yılında % 18,3) çok önemli olduğu belirlenmiştir. Sonuç ve Öneriler: Bu çalışma ile genel cerrahi uzmanlık öğrencilerinin ulusal düzeyde genel ve öğrenen gereksinimleri ilk kez sistematik olarak belirlenmiştir. Alanda geliştirilecek eğitim programları için kuramsal dayanak oluşturacak bu çalışma ile tanımlanan gereksinimlerin ilgili kurum ve yapılarla paylaşılması, eğitimin niteliğinin arttırılması açısından önemlidir. Genel cerrahi uzmanlık eğitiminin yürütüldüğü kurumlar, genel cerrahi uzmanlık öğrencilerinin temel cerrahi becerilere yönelik belirlenen gereksinimleri doğrultusunda eğitim programlarını geliştirebilir, uygulayabilir ve sonuçlarını değerlendirebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: In the study, it is aimed to determine the general and learner needs of general surgery residents regarding basic surgical skills. Methods: In determining the requirements, the first two steps of Kern's six-step approach curriculum development were applied. The research is based on the exploratory sequential strategy which is one of the mixed method research design. First, qualitative data were collected in the study, then a data collection tool (questionnaire) was developed based on the findings revealed by the analysis of qualitative data. For the qualitative phase, the universe was formed by the faculty members working in the universities and The Ministry of Health hospitals providing general surgery graduate education in Izmir city center. The depth interviews were conducted with the faculty members (n: 16) who were selected by using the stratified purposeful method and accepted the interview. The universe in quantitative phase has been constituted by the general surgery residents whose number is 768 and who has taken general surgery residency traning in Turkey. The questions of the questionnaire were answered online by 240 general surgerys residents (31.25%) who are selected by the easy accessible situation sampling method. In the qualitative phase of the research, the data were collected by using a semi-structured interview form. In the quantitative phase of the study, the Determining Requirement Questionnaire about Basic Surgical Skills, which was developed for general surgery residents, was applied. In the survey; there are 79 items in five dimensions: Psychomotor skills, Theoretical knowledge, Interpersonal skills, Personal resourcefulness and Advanced cognitive skills. The questionnaire items are answered in two ways according to the level of significance (not at all =1 - very important = 4) and at what stage of the residency training of the relevant item should be given (first 6 months, 6th-12th months, 2nd-3rd years and 4th -5th years). In the qualitative stage, the data were analyzed with the inductive content analysis approach by using NVIVO 11 Pro for Windows program. At the quantitative stage, the descriptive statistics were applied in the analysis of the data. At the research in the analysis of qualitative data; six themes have been identified as the factors affecting general surgery residency training, being a general surgery specialist, the learning process in general surgery residency training, gaining skills, basic surgical skills and coaching. Results: In the analysis of the quantitative data of the research; it has been seen that the titles that are stated as the most required ones by general surgery residents are needed at the first 6 months of the expertise (40 items) and the requirements decrease in the further periods of their residency training (6th-12th months: 17th item, 2nd-3rd years: 16th item, 4th-5th years: 3rd item). The most necessary requirements topics stated by general surgery residents are found out as; Ability to perform cardiopulmonary resuscitation in the psychomotor skills dimension (n: 200, 83.3%), Standard safety precautions and the concept of operating room rules in the theoretical knowledge dimension (n: 146, 60.8%), Obtaining patient consent in the dimension of interpersonal skills (n:161, 67.1%), Surgical discipline in the personal resourcefulness dimension, notion (n: 145, 60.4%), and the evaluation of the surgical patient in the advanced cognitive skills dimension (n: 153, 63.7%). Although it is stated that writing a judicial report in the first 6 months of the specialty training is so crucial at a high rate (n: 56, 23.3%), it has been found that it is also very important in the whole process (17.9% in the 6th-12th month, 22.9% in the 2nd-3rd year and 13.8% in the 4th- 5th year). Although it is stated that the crisis management is very high at the 2nd and 3rd years of the expertise (n: 75, 31.3%), it has been determined to be very important in the whole process (in the first 6 months 21.7%, in the 6th-12th months 20.0% and in the 4th-5th years 18.3%). Conclusions: With this study, the general and learner needs of general surgery students have been systematically determined at the national level for the first time. Sharing the requirements, defined with this study that is formed by the theoretical basis for the training curriculum to be developed in the field, with the relevant institutions and structures is important in terms of increasing the quality of education. Institutions where general surgery residency training is conducted can develop and apply the training programs in line with the requirements of general surgery residents for basic surgical skills, and evaluate the results of them.