Kamuda stratejik planlama ve üç büyükşehir belediyesinde uygulama
Strategic planning for public and application at three metropolitan municipalities
  1. Tez No: 263675
  2. Yazar: ALAADDİN EFE GÜRTUNCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHTEŞEM BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de kamuda kuruluş düzeyinde stratejik planlamanın başarısını etkileyebilecek faktörlerin incelenmesi ve başarıya ulaşabilmek için, gerek genel kamu yönetimine gerek kamu kuruluşlarına yönelik öneriler geliştirilebilmesidir. Kamu kuruluşlarında stratejik planlamanın yönetsel bir araç olarak kullanılmasının temel amacı, kuruluşlarda etkinliğin sağlanmasıdır.Bu araştırmada; yeni yasal düzenlemeler ile kendisine uygulama alanı bulan stratejik planlama çalışmalarının, belediyelerimizin sahip olduğu yapısal sorunların birçoğuna çözüm getirebileceği inancı hakimdir. Ancak dikkat edilmesi gereken konu, stratejik plan uygulamalarının bir değişim hareketi olduğu ve değişimin önündeki engellerin olduğunun bilinmesi gerektiğidir.Bu bağlamda, stratejik planlama koordinasyon çalışmaları, değişim yönetimi çerçevesinde genel bir bakış açısıyla analiz edilmiştir. Ayrıca uluslararası örneklerle karşılaştırmalı bir değerlendirme yapılmıştır. Bununla birlikte, belediyelerce hazırlanmış bazı stratejik plan örnekleri incelenerek, sahip olduğu yeterlilikler konusunda bir yorum elde edilmiş ve bu doğrultuda, stratejik planlama uygulamalarının sahip olduğu sorunlar ve ilgili çözüm önerileri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the factors that may affect the success of agency level strategic planning in Turkish public organizations are examined and recommendations made, which aimed at successful implementation, regarding both general public administration and public organizations.In this study, there is a strong belief that, strategic planning studies can find application area with new legal arrangements and prove solution for structural problems which our municipalities possess. Barely, the topics which need to be paid attention are, strategic plan applications are a changing movement and many handicaps will be faced during the change process.In this context, strategic planning coordination studies have been analyzed from change management perspective. Furthermore, these applications comparatively have been appreciated with international examples. In addition to this, strategic plan examples which are prepared by municipalities, have been pointed out and have examined sufficiency which it possess. In this way, problems which strategic planning applications possess and concerned solution proposals have been exposed.