Kalite geliştirmede kullanılan yalın üretim tekniklerinin karşılaştırılması
The comparison of lean production techniques that has been used in improving quality
  1. Tez No: 263676
  2. Yazar: MUSTAFA EMRE TAŞÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİ BARAÇLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kalite Geliştirmede Kullanılan Yalın Üretim Tekniklerinin KarşılaştırılmasıÜretimin sınırsız ve giderek artan ivmelenmesi ile birlikte uygulanantekniklerin tekrar tekrar incelenilmesine ve bunlar arasında en uygunyöntemlerin belirlenilmesi sonucunuda beraberinde getirmiştir. En etkin yöntemibelirlemek için bu kaçınılmaz bir süreçtir. Yönetimsel kapitalizm beraberindegetirdiği bu tekniklerin en başında yer alan Yalın Üretim ismini değiştirerekKaizen, Altı Sigma , Yalın Altı Sigma gibi tekniklerin doğmasına ve onlarınbazı temellerini oluşturmaya neden olmuştur. Bu çalışmanın ortaya koymakistediği sonuç bu uygulamaların temelinde yer alan Yalın Üretimi inceleyerekliteratürdeki yapılan çalışmaların ışığında herbirinin özünde barındırdığıözellikleri mukayeseli bir yöntem ile karşılaştırabilmektir. İşletmeler yaşamdöngüleri , ölçekleri ve bulundukları sektörler doğrultusunda geçen yüzyıl içindegeliştirilen bu yöntemleri kendi bünyelerinde tatbik etmişlerdir. Çalışma buperspektif ile yola çıkarak işletmelerin bu uygulamalar sonucunda yaptıklarıçıkarsamalar ile elde ettiği sonuçlarıda kullanarak bir işletme için öngördüğü enuygun yöntemi belirlemede göreceli bir sonucu kendine hedef almış ve bubağlamda çeşitli öneriler sunmuştur.Anahtar Kelimeler : Kaizen , 6Sigma
Özet (Çeviri)
Prodution has brought the result of right decision for right choice of appliedtechniques and their continous observations again and again as a result ofunlimited and accelerated change in itself. This is an inevitable process to definethe most efficient process. Managerial Capitalism showed the way with LeanProduction and different top tecniques like Kaizen, Six Sigma, Lean Six Sigmaby changing the name of Lean Production. This study aimes to define acomparison area to compare these techniques by centralizing the LeanProduction. Many of the companies has been practised these tecniques in the lastcentury according to their life cycles, their scales and their sectors. Hence thisstudy aimes to find the better choice possibility and define some suggestions forthe companies in the prospectus of the literature results.