İşletmelerde dış kaynak kullanımı ve uygulamaya yönelik bir araştırma
A survey of outsourcing in implementing companies
- Tez No: 263674
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHTEŞEM BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Küresel bir yapıya dönüşen rekabet, kar marjlarının azalması, bilgi teknolojilerinde yaşanan gelişim ve çok hızlı değişen piyasa koşulları, işletmeleri yeni stratejiler geliştirmeye zorlamaktadır. Bu stratejilerden en önemli ve yaygın kullanılanlarından biri olan dış kaynak kullanımı konusunda, ülkemizde faaliyet gösteren işletmelerin politikalarını, yönelme sebepleri ve tedarikçi seçim kriterleri boyutunda; uygulama sonrası elde edilen sonuçları ise beklentilerin ne düzeyde karşılandığı, kazanılan avantajlar ve ortaya çıkan problemler açısından değerlendirmek, araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Tanımlayıcı bilgiler, yönelme sebepleri, tedarikçi seçimi ve uygulama sonuçları başlıklarından oluşan anket formu kullanılarak İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan Türkiye'nin 500 büyük sanayi kuruluşu raporunun ilk yarısında bulunan firmalarda araştırma yapılmıştır. Otomotiv, beyaz eşya, elektronik ve elektrik sektöründe faaliyet gösteren firmalar hedef alınmış ve işletmelerin üretim, üretim mühendisliği, arge, satın alma ve kalite bölümlerinden mühendislerin ankete katılımı sağlanmıştır. Türkiye'de dış kaynak kullanımı uygulamalarına, anket çalışması kapsamına alınan işletmeler bazında bakıldığında, başlıca yönelme sebeplerinin temel yeteneklere odaklanmak ve maliyetleri düşürmek olduğu görülmektedir. Tedarikçi seçimi konusundaki değerlendirmede, teknik kabiliyet ve hizmet kalitesi faktörlerine maliyetlerden daha fazla önem verildiği belirlenmiştir. Tedarikçi firmaların yeterlilik düzeylerinin istenilen seviyede olmamasına rağmen, dış kaynak kullanımı ile, tedarikçilerin işletmeye oldukça önemli katkılar sağladığı, buna karşılık, bazı işlerin kontrolünün kaybedildiği ve dış kaynak bağımlılığının arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Companies are forced to develop new strategies as a result of globalization of competition, the decrease in profit, the progress of information technologies and the rapid change in market conditions. Outsourcing is one of the most important and common new strategy. The purpose of this research is to investigate the strategies of active companies with reasons of outsourcing and criteria for selecting vendors and evaluate the results with the expectations been satisfied by vendors, which advantages gained and which problems occur. A survey has to be consist of four sections. They are descriptive informations, reasons of outsourcing, criteria of selecting vendors and results of applications. Target group of the survey is automotive, white goods, elektronics and electrical industries. The firms which involved are selected according to the report of five hundred big industial organizations of Turkey which is published by Istanbul Chamber of Industry. The participants of the survey are engineers from sections of production, production engineering, research and development, purchasing and quailty. It is observed by the companies included in the research that the main reasons of using outsource in Turkey are focusing on basic skills and providing a decrease in costs. It is also observed that technical capacity and service quality are valued more by selecting the vendors than the costs. Altough proficiency level of the vendors are not as high as desired, they can provide major benefits to companies; but still there could be loss of control in some business and an increase in dependency on outsourcing.