Çalışma sermayesi yönetimi ve otomotiv yan sanayi işletmeleri üzerine bir araştırma
Working capital management and a study in automotive supplier industry companies
  1. Tez No: 263677
  2. Yazar: EMEL ÇALIŞ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. DR. SADİYE OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Çalışma Sermayesi Yönetimi (ÇSY), işletmelerin tam kapasite ile çalışabilmeleri, üretimlerini kesintisiz sürdürebilmeleri, iş hacimlerini genişletebilmeleri, yükümlülüklerini karşılayamama risklerini azaltmaları, kredi değerliliklerini arttırmaları, olağanüstü durumlarda finansal açıdan zor durumlara düşmemeleri, faaliyetlerini karlı ve verimli bir şekilde yürütebilmeleri için büyük önem taşımaktadır. İşletme yöneticileri, tüm bu faaliyetleri yerine getirebilmek için işletmenin tüm birimlerini uyumlu hale getirmeli ve sürekli olarak gelişme ve değişikliklere uyumlu esnek bir yönetim biçimi sergilemelidir.ÇSY konusunu, işletmelerin dönen varlıkları ile kısa vadeli yabancı kaynaklarının yönetimi oluşturmaktadır. Bu nedenle çalışmada; nakit, alacak, stok ve kısa vadeli yabancı kaynakların yönetimi konusunda literatür araştırmalarından faydanılarak detaylı bilgilendirmeler yapılmıştır.Çalışmada, otomotiv yan sanayi işletmelerinin ÇSY uygulamaları hakkında bilgi edilenebilmek amacıyla yapılan bir uygulama da yer almaktadır. Anket yöntemiyle toplanan veriler SPSS programı ile analiz edilerek elde edilen bulgular ayrıntılı olarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Working Capital Management (WCM) is critically important for companies to work at full capacity, to continue their productions continuously, to expand their business volumes, to reduce the risks of not meeting of their commercial responsibilities, to raise their credibilities, not to be in financial troubles in emergency and also to carry on a business and profitably and efficiently. Managers have to harmonize all units of companies and show off a flexible management style appropriate to changes and continuously development for doing all of these activities.Working Capital Management is composed of current asset management and short-term liabilities management. For this reason in this study have been done detailed informations in light of the literature researches about cash, receivables, inventory and short-term liabilities managements.There is also a study to get detailed information about working capital management practices of automotive supplier industry companies. Data gathering process is done with survey and all analysis are done with SPPS. Finally all results of the study are explicated.