Avrupa Birliği göçmenlik politikaları: Tarihsel geçmiş ve mevcut durum
European Union migration policy: Historical past and current situation
  1. Tez No: 263725
  2. Yazar: ASLI ÖZGE ÖZGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT OKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı Avrupa Birliği'nin göçe ve göçmene yönelik izlediği politikaları saptamak ve Avrupa Birliği düzeyinde ortak bir göç politikasının geliştirilip geliştirilmediğini belirlemektir. Bu amaçla öncelikle göç ve göçmen kavramlarının işaret ettiği anlam ve bunlarla ilgili tartışmalara, daha sonra da göçe neden olan faktörleri anlayabilmek için göç teorilerine kısaca değinilecektir.Çalışmanın içeriğinde göçün Avrupa Birliği algısının değerlendirilmesinde Everett Lee'nin itme çekme kuramından ve ilişkiler ağı kuramından yararlanılmıştır. Bu yaklaşımlar ışığında temel varsayımlarımız Avrupa Birliği'ne göçün halen yoğun bir şekilde devam ettiği, Avrupa Birliği düzeyinde serbest dolaşım hakkının öncülük ettiği bir ortak göç politikasının var olmakla birlikte halen gelişme aşamasında olan bir politika çekirdeği olduğu varsayımlarıdır.Bu bulgulara ulaşabilmek amacıyla ilk bölümde çizilen kavramsal çerçevenin ardından Avrupa'ya yönelen göç akınlarının niteliği, uluslararası belgelerde göçmenlerin yeri ayrı bir bölüm halinde incelenecek, daha sonra Avrupa Birliği'nin göç ve göçmen konusundaki müktesebatı ve diğer ikincil hukuk kaynaklarında düzenlenmiş hukuki metinler incelenecektir.Son bölümde Avrupa Birliği'nin göç politikası; entegrasyon, ortak sığınma hukuku, ekonomik işgücüne yönelik politikalar, vize politikası ve sınır kontrolleri bağlamında irdelenecektir. Bu gelişmeler ışığında; Avrupa Birliği göç politikasının önümüzdeki yüzyıl içinde nasıl bir rota izleyeceği konusunda bazı değerlendirmeler ve elde edilen sonuçlar ortaya konulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is determination of European Union?s policy towards migration and migrants and at European Union level whether or not the existance of a common European Union policy. For this purposes, initially we must identify the concepts of migration and migrant, refugee, asylum seeker and the other categories of migrant groups. So, the reason of international migration, we ought to consider on migration theories.In the context of this thesis, the evaluation of migration perceptions from European Union, we benefited from network migration theory and pull and push factors theory. In the light of these data, the hypothesis is there is a common migration policy in the European Union level which is led off the right of free movement of people. However, this policy is core and continues to develop.To reach this goal, in the first section we draw a conceptual framework and then, the characteristical landscape of European migration and migrants in the international documents are expressed. In the third section, acquis communiataire and the other secondary legislation of European Union about migration and asylum are determined and expressed in a historical base.In the last section, the migration policy of European Union?s fundamental parts; common asylum law, integration of migrants and the policy towards migrant workers, visa policy and the penetration of borders are handed in political framework. Therefore, how change the migration policy of European Union?s route is evaluated and the conclusions are determinated.